Hlavní obsah

Klaus: Chci být dobrým prezidentem i těm, kteří by mě nevolili

9. 3. 2003, 20:51 – PRAHA

Prezident republiky Václav Klaus se bude snažit být dobrým prezidentem nejen pro ty, kteří si ho na Pražském hradě přáli, ale i pro ty, kteří by pro něj nehlasovali. Řekl to ve svém prvním projevu pro veřejnost v České televizi a Českém rozhlase.

Foto: Policie ČR

Jedním z cílů, které si dopravně preventivní akce klade, je odbourat stále přetrvávajícího mýtus absolutní přednosti chodce na přechodech pro chodce.

Článek

Zároveň zdůraznil, že jeho zvolením sice něco nového začíná, ale není to začátek na zelené louce. Země má podle něj pro budoucnost dobré předpoklady, a to i díky práci jeho předchůdce Václava Havla.

"Budu dělat všechno nejen pro to, abych naplnil očekávání těch, kteří si mě na Hradě přáli, ale i pro to, abych během pětiletého volebního období mezi své sympatizanty postupně získal i ty z vás, kteří by pro mě v uplynulých dnech nehlasovali," prohlásil.

Žádný zvrat

Podotkl, že dnem, kdy se ujal úřadu, nenastal žádný revoluční zvrat. "Naše země si za léta, kdy opět žijeme ve svobodě, pro svou budoucnost vytvořila dobré předpoklady. Zahajuji své prezidentství s pocitem, že je na co dobrého navazovat, a mám tím na mysli i práci svého předchůdce prezidenta Václava Havla," řekl Klaus.

Společnost vyzval, aby netrávila zbytečně čas nikdy nekončícími spory o interpretaci minulosti a zejména posledního desetiletí. "Názory lidí se liší a lišit budou," upozornil.

Vedle těch, kterým se podle něj v životě daří, mají plný osobní život a zajímavé a uspokojující povolání, žijí v zemi i ti, kteří byli pasivnější, pohodlnější nebo neměli potřebné štěstí. "Ti dnes dávají najevo zklamání. I v tomto případě platí, že budu usilovat o to, aby těch úspěšných a spokojených za příštích pět let přibývalo a zklamaných ubývalo. Dívejme se do budoucnosti s důvěrou a optimismem a s úsměvem," vyzval Klaus.

Prezidentem republiky byl zvolen v pátek 28. února. Týden poté byl na Pražském hradě slavnostně inaugurován.

PREZIDENTŮV PROJEV

Vážení a milí spoluobčané,

v poslední době jsem pronesl několik veřejných projevů, ale ty byly adresovány především těm, kteří mě volili, tedy vašim zástupcům v parlamentu. Něco ale dlužím vám, kteří jste prezidenta sice přímo nevolili, protože vám to dnes platný volební systém neumožnil, ale kteří jste dramatické trojí volební klání sledovali s velkým zájmem a očekáváním.

Vím dobře, že někteří z vás mé zvolení uvítali a těší se z něho. Vím také velmi dobře, že si někteří přáli někoho jiného. To je přirozené. To ke skutečné volbě v demokratické, pluralitní společnosti patří. Budu dělat všechno nejen pro to, abych naplnil očekávání těch, kteří si mě na Hradě přáli, ale i pro to, abych během pětiletého volebního období mezi své sympatizanty postupně získal i ty z vás, kteří by pro mě v uplynulých dnech nehlasovali.

Svého úřadu jsem se oficiálně ujal v pátek a od tohoto okamžiku pro mne začaly všední pracovní povinnosti. Něco určitě začíná, ale není to návrat k bodu nula, nezačínáme na zelené louce, nedochází k žádnému revolučnímu zvratu. Naše země si za léta, kdy opět žijeme ve svobodě, pro svou budoucnost vytvořila dobré předpoklady. Zahajuji své prezidentství s pocitem, že je na co dobrého navazovat, a mám tím na mysli i práci svého předchůdce prezidenta Václava Havla.

Nedopusťme, abychom trávili čas nikdy nekončícími spory o interpretaci minulosti a zejména posledního desetiletí. Názory lidí se liší a lišit budou. Třeba už proto, že se některým z nás z různých důvodů v životě daří, že mají plný osobní život, že mají zajímavé zaměstnání či povolání, které jim přináší odpovídající uspokojení, odměnu i společenskou prestiž. Ti budou většinou tvrdit, že žijeme v nejlepším z možných světů. Jiní byli pasivnější či pohodlnější, obávali se riskovat, chtěli si možná spíše počkat nebo prostě neměli docela obyčejný kousek toho svého tolik potřebného životního štěstí. Ti dnes dávají najevo zklamání. I v tomto případě platí, že budu usilovat o to, aby těch úspěšných a spokojených za příštích pět let přibývalo a zklamaných ubývalo. Dívejme se do budoucnosti s důvěrou a optimismem a s úsměvem.

Mohl bych vypočítávat, co všechno se nám v naší zemi podařilo, stejně jako připomínat věci, ve kterých je naléhavě zapotřebí uvážlivých a současně odvážných činů. To ale není úkolem této chvíle a tohoto mého stručného vystoupení. Chtěl jsem vás dnes oslovit jako prezident, jako někdo, kdo se cítí být prezidentem všech občanů České republiky. Chtěl jsem vás dnes pozdravit, chtěl jsem vám popřát pevné zdraví, chtěl jsem popřát klid vašim rodinám, chtěl jsem vám popřát dostatek sil, energie a optimismu. Přeji vám hezký a klidný nedělní večer.

Reklama

Výběr článků