Článek
Mezi nejčastější příčiny utonutí patří podle zástupců policie a ministerstva požití alkoholu či návykových látek, nedostatečný dozor nad dětmi či podcenění zdravotního stavu.
Tonutí je rychlé a „tiché“. „Ten, kdo se topí, většinou nekřičí, nevolá o pomoc, ale bojuje o holý život,“ potvrzuje vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR Zuzany Pidrmanové. U dětí to může zdánlivě vypadat, že si hrají, dospělí by tak měli dbát na neustálý dozor, a to i například na mělčině nebo v brouzdališti.
„Je důležité si uvědomit, že nezáleží na velikosti vodní plochy,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Utopit se člověk může podle něj i v malém množství vody, zmínil například malé nafukovací bazénky na zahradách.

Záchranář na Vltavě zachraňuje tonoucího v rámci ukázky.
„Tonoucí má maximálně 60 sekund, než zmizí pod hladinu. Jedna a dvě minuty bez kyslíku pak mohou vést ke smrti,“ doplňuje ředitel odboru ochrany veřejného zdraví a zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum.
3× víc utonulých než v jiných zemích
Lidé by podle policistů a lékařů neměli u vody přeceňovat své síly a plavecké schopnosti, před vstupem do vody by neměli pít alkohol, využívat by měli jen bezpečná místa ke koupání.
Na děti by měli lidé u vody neustále dohlížet, spíše než kolektivní dohled lépe funguje určit jednoho dospělého, který děti nespustí z očí. Zároveň by měli vědět, jak poskytnout při topení pomoc a neohrozit sebe, jelikož tonoucí může svého zachránce stáhnout pod hladinu.
„Je iluze si představovat, že když je na velké přehradě vodní záchranná služba, tak můžete jít opilí do vody, můžete se přestat starat o svoje děti, od toho je tam ta vodní záchranná služba. Takto to není,“ řekl Válek.
Desatero bezpečného pobytu u vody:
- Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody.
- Plav ve vyznačeném prostoru.
- Neplav, jsi-li rozpálený, unavený.
- Neplav hned po jídle, nech si alespoň hodinu odstup.
- Neskákej do vody v neznámých místech.
- Neplav v blízkosti plavidel a plavební dráhy.
- Neplav daleko od břehu.
- Na plavidla patří děti pouze se záchrannou vestou.
- Nebuď ve vodě hrubý, bezohledný.
- Záchranu ve vodě přenechej záchranářům, volej 112.
Třeba vodní záchranáři Českého červeného kříže v současnosti hlídají 17 vodních ploch po Česku, třeba na Slapech nebo Vranově.
Z deseti osob, které po dopravní nehodě skončí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), se podle Fošuma osm vrátí do běžného života, u tonutí jsou to dva. Přibližně 20 lidí ročně skončí na vozíku kvůli skoku do mělké vody.

Lidé by podle policistů a lékařů neměli u vody přeceňovat své síly a plavecké schopnosti.
Počty utonulých v Česku jsou v porovnání s jinými zeměmi až 3× vyšší.
„Máme dvě stě utonulých ročně, což jsou statistiky, které mají běžně země, které mají moře, Polsko, Německo, Itálie. Ten problém je právě podceňování pozornosti. A jasně vyplývá, že v rámci Evropy máme vysoké číslo utonulých mužů, kde hrál nějakou roli alkohol,“ přibližuje člen prezidia Vodní záchranné služby Českého Červeného kříže Daniel Vičan.
„Je skvělá věc, že už děti na základních školách se učí plavat, povinně, i díky tomu vidíme, že u těch starších dětí není tolik tonutí, je převážně u těch předškolního věku,“ dodává. Povinné plavání není v řadě zemí běžné. „Když se topí cizinec, většinou ti kolem, jeho blízcí a kamarádi udávají, že ani neumí plavat, přesto je ve vodě, vidíme to v akvaparcích i na přehradách,“ říká.