Článek
Hrníčky s hákovými kříži, nacistické orlice, podtácky s portréty Adolfa Hitlera i sovětské rudé hvězdy. To všechno se dalo koupit první červencovou sobotu na pražské military burze, která byla uspořádána na dostihovém závodišti v pražské Chuchli.
Akce se pod tribunami závodiště přitom pořádá třikrát do roka a podle pořadatelů jde o „největší akci svého druhu s dvacetiletou tradicí“. Mezi prodejci nejsou jen Češi, ale i německy, rusky či polsky hovořící lidé. Přístup na burzu měl každý, kdo zaplatil vstupné ve výši 100 korun.
Pozvánka lákala na mezinárodní prodejní výstavu pro všechny příznivce a sběratele historického vojenství. Konkrétně na výstroje, výzbroj, chladné i palné zbraně, vyznamenání, insignie, optiku, spojovací techniku, technické vybavení, knihy „a jiné“.

Nabídku zboží na burze tvořily třeba busty německého kancléře Adolfa Hitlera.
„V mnoha případech se jednalo o výrobky, které jsou zcela zjevně vyráběny nově a sériově. Nejde o dobové artefakty,“ upozornil advokát Luděk Plachký z advokátní kanceláře Arrows. A to právě může být zásadní problém.
„Otázkou, kterou by musely posuzovat dále orgány činné v trestním řízení, je, k čemu výroba měla sloužit a co zamýšlel prodejce, který takové výrobky vystavuje a snaží se je prodávat,“ dodal.
Historické artefakty versus nové „suvenýry“
Rozdíl mezi prodejem autentických historických předmětů sběratelům a výrobou a prodejem suvenýrů s totalitní tematikou je podle advokáta zásadní. To první může být legální, to druhé už může naplňovat skutkovou podstatu trestného činu.
„Prodej kávových podtácků s nacistickou a komunistickou tematikou za mě žádné relevantní a smysluplné odůvodnění nemá – zvlášť když to třeba vyrábíte po tisících kusech,“ dodal.

SS byla polovojenská organizace v nacistickém Německu, která hrála klíčovou roli v represích a genocidě. Někteří prodejci pravděpodobně usoudili, že je to v roce 2025 ideální motiv na korkové podtácky.

Ani tyto lahve jistě nepochází z období druhé světové války.
Na burzu se dostane kdokoliv, kdo zaplatí vstupné. Nikdo se neptá, kdo jste a proč si zboží kupujete.
Drtivá většina prodejců nabízí své zboží bez jakýchkoli omezení. Jen jeden z nich měl na stánku ceduli, která uváděla, že předměty jsou určeny „pro potřeby klubů vojenské historie, dále k divadelním a filmovým účelům“.
„V momentě, kdy bych se snažil distribuovat takové předměty divadlům či filmovým tvůrcům, tak si dovedu představit, že ta prodejní aktivita bude více cílená, že například oslovím divadla, oslovím filmové tvůrce anebo je budu prodávat na akci, kde vím, že nikdo jiný než tito lidé nebudou přítomni,“ vysvětlil Plachký.
„Schovávat se ale za ustanovení o beztrestnosti jenom tím, že si vystavím ceduli ve svém stánku, ale zároveň prodám ty předměty komukoliv, tak je na hraně zákona, spíš až za jeho hranou,“ dodal.

Na burze byly k dostání také předměty propagující Sovětský svaz.
Celá situace působí o to absurdněji, že Sněmovna nedávno schválila novelu trestního zákoníku, která má lépe ošetřit vyšetřování propagace nacistických a komunistických hnutí.
„Novela přináší určité zjednodušení pro policii a státní zástupce. Podstata tohoto přístupu existuje už od roku 2006, nejde tedy o úplnou novinku, spíš o zpřesnění,“ vysvětlil Plachký.
Pro orgány činné v trestním řízení je tedy nynější výklad více návodný v tom, jak přistupovat k trestním činům, které jsou spáchány v souvislosti s těmito ideologiemi a hnutími.
Novela nyní míří do Senátu a následně ji musí podepsat prezident. Pokud projde, orgány činné v trestním řízení dostanou jasnější návod, jak podobné případy posuzovat.