Článek
Emír odletěl podle Deníku N ve středu před 22:00, protože česká diplomacie nedokázala vyhovět požadavkům, které vznesl.
Chtěl se prý stát oficiálním účastníkem pražského summitu a zúčastnit se slavnostní večeře pro asi padesátku státníků, kterou vyvrcholí čtvrteční program. Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák uvedl, že Brusel nesouhlasil s emírovou účastí na summitu.
Zdroj deníku uvedl, že se mu česká diplomacie snažila vyhovět, ale nebylo to už možné – vyžadovalo by to mimo jiné souhlas ostatních státníků.
Když se to emír dozvěděl, narychlo odletěl do Londýna.
Tamim bin Hamad Sání ve středu přicestoval na oficiální návštěvu České republiky, jež podle tiskové zprávy Hradu měla trvat nejméně do čtvrtka. Jednal s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Petrem Fialou (ODS).
„S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci ČR a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání, investic a energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice hledá Česká republika především spolehlivé dodavatele LNG (zkapalněného zemního plynu),“ uvedl po schůzce Fiala.
Podle zdroje z Hradu, o němž píše Deník N, emírův předčasný odlet vztahy s Českem nebo uzavřené dohody o ekonomické spolupráci neohrozí. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký nicméně na Twitteru napsal, že se jedná o diplomatické faux pas a urážku.
Arabský svět mám rád, myslím, že za ty roky co v něm jsem ho i vcelku znám. Takže urazit H.H. Tamíma ibn Hamad al-Sání, tím, že ho pozvu na summit a pak, na místě mu říct, že není zván, je hodně silná ukázka neschopnosti všech, kteří se na tom podíleli.
— Milan Mikulecký (@MilanMikulecky) October 6, 2022
Ve čtvrtek odpoledne se uskuteční zasedání Evropského politického společenství, kam byly pozvány členské země EU i zástupci dalších 17 států, mimo jiné Ukrajiny, Turecka či Velké Británie, na pátek je plánováno neformální zasedání Evropské rady.