Hlavní obsah

Summit v Praze probere hlavně krize

Česká metropole se opět zapíše do historie. Ve čtvrtek se totiž na Pražském hradě odehraje premié­ra historicky prvního jednání širšího formátu evropských zemí, tzv. Evropského politického společenství (EPC).

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Tiskové centrum k summitu EU v Jízdárně Pražského hradu

Článek

V rámci nové platformy, navržené v červnu francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se budou vedoucí představitelé evropských zemí scházet k debatě o klíčových tématech týkajících se evropského kontinentu. Energetická krize, válka na Ukrajině, migrace, klimatické výzvy – na tyto body se dnešní rokování soustředí.

„Věřím, že je to také začátek nové úrovně spolupráce evropských zemí v rámci EPC,“ řekl na středeční tiskové konferenci k dosud největší koncentraci světových lídrů na české půdě premiér Petr Fiala. „Věřím, že summit bude, a on už vlastně je, výborná reklama pro Českou republiku a pro Prahu,“ dodal.

V Praze se uskuteční přelomové turecko-arménské jednání

Štěpán Černý, náměstek pro řízení Sekce pro evropské záležitosti při Úřadu vlády, potvrdil České televizi, že schůzku si nenechá ujít mnoho hlav států. Chybět bude pouze dánská premiérka Mette Frederiksenová. Ta ve středu vyhlásila předčasné parlamentní volby poté, co se její země ocitla v politické krizi kvůli poničení ruských plynovodů na dně Baltského moře.

Kromě 27 členů EU své nejvyšší představitele vyslaly také Albánie, Severní Makedonie, Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina, Arménie, Ázerbájdžán, Norsko, Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko, Velká Británie a Turecko.

Zeman se během pražského summitu EU setká s Vučićem a Orbánem

Otazníky se dlouho vznášely nad přítomností novopečené britské premiérky Liz Trussové, která ještě ve středu vystupovala na výroční konferenci Konzervativní strany v Birminghamu a jejíž pozicí zacloumaly neobratnosti kolem snížení daní a pád libry.

„Dvakrát to vypadalo, že ji domácí těžkosti do Prahy nepustí. Teď máme potvrzeno, že na schůzku, o níž ostrovní média píšou jako o stínové Evropské unii, dorazí,“ sdělil Právu zdroj blízký summitu, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Optimisté i skeptici

Ukrajinu bude zastupovat premiér Denys Šmyhal. „Počítáme s tím, že prezident Zelenskyj osloví státníky online,“ potvrdil Právu zdroj.

Zástupci jednotlivých zemí přijíždějí s mnoha zájmy – někdy protichůdnými. Objevily se proto pochybnosti, zda výstupem ze setkání bude o mnoho víc než společná fotografie. K akci prosazované prezidentem Macronem je dle diplomatů skeptické např. Německo, pochybnosti „o přidané hodnotě“ summitu ale panují i mezi organizátory, uvedla agentura AFP.

Turecký prezident Recep Erdogan aktuálně čelí výtkám evropských zemí, že opět ve velkém pouští ze svého území migranty. Ankara je navíc v letitém sporu s Řeckem a Kyprem, který nedávno opět přerostl v ostré slovní výpady lídrů.

Nejnapjatější atmosféra bude panovat mezi Arménií a Ázerbájdžánem – při obnovených přeshraničních přestřelkách mezi oběma zeměmi zahynula v září více než stovka vojáků.

Ačkoliv se společné prohlášení na závěr summitu nečeká, i obligátní „rodinné foto“ je výstup – zpráva světu, že evropské země i mimo Unii jsou nakonec ochotné navenek vystupovat jako jedna rodina, míní web Politico. Na schůzku v pátek v Praze naváže neformální summit EU.

Schůzka v Praze v číslech

Hosty bude chránit přibližně 500 příslušníků policie, ochranné služby, útvaru pro ochranu prezidenta a pravdědodobně též armády.

Jeden nejmenovaný státník s sebou přivezl 55 osobních strážců.

Spolu s organizačním týmem se v areálu Pražského hradu může pohybovat až 2500 osob.

Lídry a delegáty bude podle informací úřadu vlády na Hrad přepravovat z 15 různých hotelů a letiště Václava Havla přibližně 250 aut.

Reklama

Související témata:

Výběr článků