Hlavní obsah

Karel Gott chce do přímé volby

5. 2. 2003, 13:17 – PRAHA
ČTK, Lukáš Bek

Několikanásobný zlatý slavík Karel Gott hodlá jít do přímé volby prezidenta. Oznámil to rockový zpěvák Aleš Brichta. Ten je autorem iniciativy Karel Gott - prezident, k níž se připojili pěvečtí kolegové Lou Fanánek Hagen a Petr Pečený.

Foto: Pavel Reichard

Natus Flammea vytvořili pekelnou atmosféru také ve sklepích hradu Hartenberg.

Článek

"Svoji kandidaturu budu zvažovat až v případě přímé volby hlavy státu," četl Brichta z písemného stanoviska Gotta, který momentálně není v republice. Zpěvák ovšem podle něj doufá, že příští prezident bude zvolen ve třetím kole Parlamentem.

Podle autorů iniciaitivy jde o seriózní akci, jejímž cílem není ani tak prosadit legendu české popmusic na Pražský hrad, ale spíše "popíchnout" politiky, kteří již dvakrát nebyli schopni zvolit nástupce Václava Havla.

Politici se baví

Představou, že by mohl být hlavou státu zvolen fenomén popmusic, se baví nejen novináři, ale i politici. "Karel Gott na úřad prezidenta? Nevím, jestli je to možné nebo není, ale bylo by to velmi zajímavé. Byl by to opravdu prezident, kterého by jiní neměli," reagoval například na iniciativu šéf KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Naopak předsedu ČSSD a vlády Vladimíra Špidlu zpráva o Gottově případném tažení proti politikům zjevně příliš nezaujala. "Dnes jsem viděl v tisku, že by to Karel Gott vzal a že uvažuje o přímé volbě, a já to nekomentuji," uvedl včera.

Přímá volba prezidenta má podle politologů i svá úskalí - prosadit se v ní mohou i populisté či demagogové. Vzhledem k financím potřebným na vedení předvolební kampaně odborníci soudí, že šanci budou mít pouze kandidáti zavedených politických stran nebo bohatí lidé typu mediálního magnáta Vladimíra Železného či podnikatele Václava Fischera.

Reklama

Související články

Aleš Brichta navrhuje na Hrad Karla Gotta

3. 2. 2003, 17:11

Metalový zpěvák Aleš Brichta, dlouholetý člen Arakainu, nyní vedoucí vlastního souboru Grizzly, stojí za iniciativou nazvanou Karel Gott - prezident, ke které...

Výběr článků