Článek
Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2024 se do hledáčku zpravodajců dostala skupina asi dvaceti mladých radikálů, kteří se zajímají o islamistické a nacistické ideologie.
„Význam ideologie jako takové byl ale upozaděný, zásadní roli hrála spíše fascinace násilím a snaha být součástí širší komunity podobně smýšlejících osob,“ uvedla BIS.
Věk těchto mladých radikálů byl v rozmezí od 13 do 21 let a většina z nich má českou národnost. Vzájemně se sdružovali prostřednictvím sociálních sítí, jako je Telegram či TikTok. Obvykle šlo podle BIS o mladistvé se špatným rodinným zázemím anebo o ostrakizované jedince. „K radikalizaci zpravidla docházelo autonomně, bez přímé vazby na radikální organizace. Ovšem byl také zaznamenán případ 21letého občana Česka, který byl skrze Telegram v kontaktu s verbíři tzv. Islámského státu,“ stojí ve zprávě BIS.
Od slov přecházejí k činům
Radikalizace mladých se šíří po celé Evropě. Díky sociálním sítím se tito mladí lidé sdružují do online komunit. Podle BIS to bylo i v minulosti, kdy ale šlo hlavně o verbální násilí.
„Loni zaznamenané případy naznačovaly zvýšenou ochotu některých pachatelů přistoupit ke konkrétním násilným činům v reálném světě,“ varuje tajná služba.
Jako příklad BIS uvedla pravicově extremistickou skupinu mladistvých, kterou loni společně s tajnými službami jiných států monitorovala. Mladí lidé sdružení v této skupině vyznávají myšlenky militantního akceleracionismu a kulturu Seige. Ta hlásá že současný společenský systém je zkorumpovaný a zkažený a že jedinou cestou k jeho zničení a vybudování nového a lepšího světa je urychlení jeho pádu pomocí násilných akcí.
„Největší reálné riziko vyplývající z její existence představovala výzva k teroristickému útoku proti akci Duhový Pride v Bratislavě, která se konala dne 20. července 2024,“ napsala BIS. Policie v několika evropských zemí zatkla iniciátory plánovaného útoku – v Česku byl zatčen jeden nezletilý Čech.
Algoritmy jim násilný obsah nabízejí
Podle bezpečnostní služby je za radikalizací mladých lidí jejich pobyt ve virtuálním prostředí, které jim automaticky servíruje násilný obsah. „Významnou příčinou radikalizace byly algoritmy sociálních sítí, které stále dokonaleji směrovaly obsah, i ten s radikální tematikou, uživatelům, kteří k němu inklinovali,“ uvedla služba.
BIS nabádá k tomu, aby se mladým, izolovaným a často nešťastným lidem, kteří trpí nezájmem, více věnovalo jejich blízké okolí. „Zahraniční příklady úspěšné pozitivní změny chování i u velmi rizikových mladistvých zpravidla vycházely z multidisciplinárního přístupu, zahrnujícího vedle bezpečnostních složek také zejména sociální služby, školy, rodiče či imámy (islámský duchovní),“ doporučuje BIS.