Hlavní obsah

Hostinského zabila TBC, vesnice má strach

5. 2. 2005, 10:23 – MLADÁ BOLESLAV
Právo, Jana Dolečková

Hostinský z restaurace v Žerčicích na Mladoboleslavsku podlehl v minulých dnech vážné nemoci - tuberkulóze vnitřních orgánů. Lékaři nijak netají fakt, že šlo o jednu z nejvážnějších forem této choroby, která zpravidla končí smrtí. Někteří obyvatelé, zejména místní štamgasti, se proto obávají o své zdraví.

Foto: Pavel Čempěl

Služebna bohumínské městské policie s monitory moderního kamerového systému.

Článek

Hostinský se totiž až do své smrti denně pohyboval mezi klienty restaurace, nosil jim jídlo i pití. Starostka obce Věra Machačová už časté návštěvníky hostince prostřednictvím letáků vyzvala, aby navštívili plicní ambulanci a podstoupili preventivní testy.

"Ti, kteří s ním byli v častém kontaktu, jsme už upozornili, žádná panika tu rozhodně nevládne," řekla Právu pracovnice obecního úřadu. 

Minimální riziko

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi ale postup starostky kritizuje. "Nekonzultovala jej  s nikým z odborníků," řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Podle lékařů totiž není k obavám žádný důvod. Člověk, který touto nemocí trpí, představuje pro své okolí minimální riziko.

"Z hlediska epidemiologického se nejedná o závažné onemocnění, protože při této formě tuberkulózy nedochází k vylučování tuberkulózních bacilů," zdůraznil v tiskovém prohlášení primář Klaudiánovy nemocnice Jan Kára. Dodal, že z hlediska šíření je tato choroba méně závažná, protože se vzduchem nepřenáší.

Naopak obyvatelé Žerčič považují počínání starostky za správné. "Zachovala se správně. Souhlasím s tím, že by si častí návštěvníci restaurace měli zajít na vyšetření, i když budou všichni v pořádku. Člověk by měl mít jistotu," řekla Právu jedna z obyvatelek Žerčic. Odmítá také tvrzení nemocnice, že by se starostka o svém počínání s nikým neporadila. "Můj manžel je zastupitel, a tak vím, že kontaktovala hygienika," dodala.

Nemocnice už několik lidí vyšetřila a u žádného z nich tuberkulózu neobjevila. Obavy z nákazy jsou totiž podle odborníků naprosto zbytečné.

Reklama

Související témata:

Související články

Tuberkulóza hrozí každému

2. 2. 2005, 10:35

Plicní nedostatečnost provází celou řadu chorob, které většinou podceňujeme tak dlouho, dokud nás vlastní tělo nepřesvědčí, že už to tak dál nejde. Obvykle...

Výběr článků