Hlavní obsah

Fiala se setkal s papežem Františkem

9. 6. 2022, 10:34 – Vatikán

Premiér Petr Fiala dorazil do Apoštolského paláce ve Vatikánu, kde ho přijal papež František. Setkání s hlavou katolické církve mělo trvat necelou hodinu a šéf české vlády předem avizoval, že chce ve vyhrazeném čase mluvit o situaci na Ukrajině a uprchlické krizi, kterou ruská invaze způsobila, ale také o lidských právech nebo blížícím se českém předsednictví v EU. Zaznělo i pozvání, aby papež přijel na návštěvu ČR.

Foto: Fiala Twitter/Petr, ČTK

Premiér Petr Fiala (čtvrtý zleva) s manželkou Janou před setkáním s papežem Františkem.

Článek

Premiér přijel před 9.00 na nádvoří svatého Damase, kde ho přivítala nastoupená švýcarská garda a šéf vatikánského protokolu Leonardo Sapienza. Fiala dorazil společně s manželkou Janou, která byla podle protokolu oblečená v černých šatech s dlouhými rukávy a hlavu měla zakrytou mantilou, tedy černým závojem.

Foto: ČR vlády Úřad, ČTK

Šéf vatikánské diplomacie kardinál Pietro Parolin obdrží od premiéra Petra Fialy miniaturu korunovačních klenotů s českými granáty.

Foto: ČR vlády Úřad, ČTK

Dalším darem pro hlavu katolické církve od českého premiéra bude ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru.

U setkání s hlavou katolické církve byli také vicepremiér Marian Jurečka a šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Po audienci u papeže čeká českého premiéra ještě jednání s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem.

Fiala už před cestou do Říma řekl, že návštěva má politický a společenský význam a že chce pomoci posunout smluvní vztahy mezi ČR a Vatikánem. Kromě toho ale má pro premiéra audience i ryze soukromý a duchovní rozměr, protože ji jako věřící považuje za mimořádnou příležitost osobně hovořit s hlavou katolické církve.

Foto: ČR vlády Úřad, ČTK

Papež František při setkání dostane od českého premiéra darem rodinnou bibli s reprodukcemi středověkých iluminací.

Reklama

Související témata:

Výběr článků