Hlavní obsah

Fiala: Euro teď není téma

26. 5. 2023, 8:43 • Aktualizováno 26. 5. 2023, 9:03

Vzhledem k aktuální ekonomické situaci není zavedení eura tématem pro toto volební období, řekl to premiér Petr Fiala (ODS), podle něhož je nejprve nutné dát do pořádku rozpočet a snížit inflaci.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Premiér Petr Fiala (ODS).

Článek

Fiala připomněl, že Česko neplní tzv. maastrichtská kritéria, kterými je podmíněn vstup do eurozóny.

„Vzhledem k tomu, jaká je aktuální ekonomická situace, tak to vlastně není teď téma, které bychom mohli řešit v tomto volebním období,“ uvedl.

Česko si musí napřed dát do pořádku vlastní rozpočet a zkrotit inflaci, míní. „Dokud kritéria nebudeme naplňovat nebo se tomu aspoň blížit, tak ta debata vlastně není taková, že ano, nebo ne,“ doplnil.

Firmy chtějí euro, ale vláda nepospíchá

Ekonomika

Vláda se loni před Vánocemi shodla na tom, že Česko zatím nestanoví termín k přijetí eura. Podpořila tak doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v té souvislosti uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů. Podobně se vyjadřoval i předminulý víkend na konferenci ODS.

Fiala ocenil diskusi, která se o kladech i záporech zavedení společné evropské měny vedla právě na nedávné ideové konferenci občanských demokratů.

„Bylo vidět, že diskuse o euru byla velmi živá, že se jí hodně účastnili i mladí členové ODS. Zaznívaly tam oba pohledy a myslím, že to docela dobře odráží diskusi v naší společnosti,“ uvedl. Připomněl slib umožnit vedení účetnictví v euru.

„Není to vůbec jednoduché legislativně i jinak, ale pracujeme na tom, abychom tento slib naplnili,“ řekl. Vláda tuto možnost plánuje od příštího roku. Ostatně celá řada podnikatelů kvůli vysoké inflaci v ČR přešla na úvěry v eurech.

K přijetí eura se ale Česko zavázalo už v době svého vstupu do EU. Společnou měnu používá 20 zemí Unie. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila před časem za realistický termín pro přijetí eura rok 2030.

Pekarová Adamová: Realistický termín pro přijetí eura je rok 2030

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků