Hlavní obsah

Elektronické zadávání zakázek stálo čtvrt miliardy, plánovaná úspora nikde

18. 4. 2016, 7:24 – Praha • Aktualizováno 18. 4. 2016, 10:09

Národní elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek stál 230 miliónů korun a jeho spuštění do ostrého provozu se zpozdilo o dva a půl roku, plánovanou úsporu pro veřejný rozpočet ale nepřinesl. Veřejní zadavatelé jej využívají jen minimálně, protože to není povinné. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva jde o problémy zděděné z minulosti.

Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyšší kontrolní úřad

Článek

NKÚ kontroloval financování Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ) spadající ministerstvo pro místní rozvoj.

Vybudování a provoz NIPEZ stály přibližně 700 miliónů korun. Podle NKÚ se ale nepodařilo splnit vládní cíl, že elektronizace veřejných zakázek zprůhlední jejich zadávání a uspoří až pět miliard korun ročně. Na Národní elektronický nástroj (NEN), který je součástí NIPEZ, dává stát měsíčně na provoz čtyři milióny korun kromě nákladů 230 miliónů na vytvoření.

"Plánovanou úsporu pro veřejný rozpočet ve výši pět miliard korun ale NEN nepřinesl," tvrdí NKÚ. Řada registrovaných zadavatelů totiž nástroj využívá jen ke zveřejňování informací.

Systém měl zpoždění, soukromníci nabídli svá řešení

Řada zadavatelů ze státní správy naproti tomu používá při zadávání svých veřejných zakázek elektronické nástroje soukromých firem, které vznikly v době zpožďování Národního elektronického nástroje.

Ten byl naostro spuštěn až v srpnu 2015, po rok a půl trvajícím zkušebním provozu, kdy k zadávání veřejných zakázek nesloužil. Přesto MMR v této době zaplatilo za jeho provoz víc než 46 miliónů korun, upozornil NKÚ.

Porušení rozpočtové kázně

V souvislosti s NIPEZ a Národním elektronickým nástrojem porušilo MMR podle kontrolního úřadu rozpočtovou kázeň až do 267,6 miliónu korun.

"Ministerstvo také porušilo zákon o veřejných zakázkách i podmínky, za kterých peníze na projekty získalo z evropských dotací," uvedl NKÚ. Ministerstvo podle kontrolorů například u vývoje Národního elektronického nástroje neoprávněně zadalo zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění, výrazně změnilo podmínky zadávací dokumentace a také smluvený předmět díla, což mohlo mít negativní vliv na výběr nejvhodnější nabídky.

"Pokulhává i kvalita dat ve Věstníku veřejných zakázek a Informačním systému o veřejných zakázkách. Snižuje se tak transparentnost zadávání zakázek," tvrdí NKÚ. Přetrvává podle něj i problém s neúplností, zdvojením a nesprávností dat v elektronických tržištích. Dvě e-tržiště, která ještě zůstala v provozu, se MMR chystá příští rok zrušit s tím, že je nahradí Národní elektronický nástroj. Podle kontrolorů ale hrozí, že Česká republika kvůli tomu bude vracet evropské dotace, protože tržiště by nefungovala pět let od dokončení, jak vyžadují podmínky pro čerpání evropských peněz.

Dotace se vracet nebudou, tvrdí MMR

Resort v reakci uvedl, že většinu doporučení NKÚ již realizuje. Ohradil se nicméně proti porušení zákona při vývoji systému NEN. „Zmíněná porušení zákona o zadávání veřejných zakázek se datují do let 2011–2013. Jedná se tak o problémy, které byly zděděny a musí být řešeny až současným vedením,” uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.

Související téma:

Ministerstvo nesouhlasí ani s tvrzením, že hrozí vracení dotací v důsledku ukončení systému elektronických tržišť. „Výstupem projektu NIPEZ byla v oblasti elektronických tržišť jejich technická specifikace, a nikoliv samotná elektronická tržiště,” zdůraznilo ministerstvo.

Reklama

Výběr článků