Článek
„Jsme přesvědčeni, že obvinění mají politický charakter, a rozsudek proto důrazně odsuzujeme. Za svým studentem stojíme a vyjadřujeme solidaritu s jeho rodinou a blízkými. Případ budeme nadále monitorovat a hledat možnosti aktivní podpory našeho doktoranda,“ reagoval děkan fakulty sociálních věd Tomáš Karásek na odsouzení Samadova.
Samadov v posledních letech žil a studoval v Praze. Aktivně se věnoval výzkumu autoritářského režimu své rodné země a vystupoval na podporu mírového řešení konfliktu s Arménií. Právě kvůli kritice ázerbájdžánského režimu byl podle lidskoprávních organizací vloni v srpnu zatčen a následně letos v červnu ve vykonstruovaném procesu také odsouzen za vlastizradu.
Už od loňského podzimu se jeho případem intenzivně zabývá fakulta sociálních věd. Podle její mluvčí Kristýny Springorum je Samadov stále studentem Univerzity Karlovy.
„Jsme v pravidelném kontaktu s organizacemi, které se zaměřují na ochranu lidských práv a akademických svobod, a s dalšími příslušnými institucemi s cílem dosáhnout co nejpříznivějšího výsledku celého případu,“ popsala pro Novinky.
Na propuštění Samadova apeluje i organizace Amnesty International, která vydala tzv. urgentní apel a zorganizovala petici na jeho podporu.
Zločin nespáchal
„Prostřednictvím mezinárodního tlaku se snažíme, aby bylo to hrozně dlouhé odsouzení zmírněno a aby ho propustili. Podle nás totiž nespáchal žádný čin, za který by měl být ve vězení,“ sdělila Novinkám mluvčí organizace Martina Nejedlá.
„Je to ojedinělý případ spojený s Českem, ale bohužel v Ázerbájdžánu nejsou podobná obvinění a vysoké tresty v poslední době výjimečné,“ popsala Nejedlá. Jeho studium v Česku však podle ní se zatčením nesouvisí.
„Bohužel by se zřejmě obvinění kvůli jeho aktivitám nevyhnul ani jinde,“ dodala. Organizace konkrétně uvádí, že obvinění byla vznesena pro jeho veřejnou podporu dialogu s Arménií, kritiku násilného vysídlení arménského obyvatelstva z Náhorního Karabachu a výzev k míru v oblasti jižního Kavkazu.
Za studenta se nově postavila i rektorka Milena Králíčková s tím, že univerzita bude situaci sledovat a hledat možnosti mezinárodní spolupráce s dalšími partnerskými institucemi.
„Univerzitu Karlovu pojí s ázerbájdžánskými institucemi (zejména Bakuskou státní univerzitou a Bakuskou slovanskou univerzitou) dlouhá tradice spolupráce v oblasti vědy i vzdělávání. Vždy jsme usilovali o co nejotevřenější vzájemné vztahy, takže se dnes musíme ozvat proti takto tvrdému a politicky motivovanému rozsudku nad naším studentem,“ napsala Králíčková ve svém vyjádření.
Podpora veřejnosti a institucí je podle Nejedlové v podobných případech zásadní jak pro nápravu stavu, tak pro samotné odsouzené, kterým solidarita v těžkých chvílích pomáhá.