Hlavní obsah

Do Prahy se vejde ještě půl miliónu lidí, metropole se přestane rozrůstat do polí

10. 4. 2014, 10:55 – Praha

Hlavní město se v budoucnu nebude dále rozšiřovat, ale ke svému růstu bude využívat volných ploch a takzvaných brownfieldů. Ty jsou schopny pojmout dalších až 432 tisíc lidí. Plyne to z prvních podkladů územního plánu metropole, na němž pracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) a jenž by měl být schválen v roce 2017. Uvedli to primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a architekt Institutu plánování a rozvoje (IPR) Roman Koucký.

Foto: Václav Lang, Novinky

Pohled na hlavní město

Článek

"Naším cílem je město uzavřít, respektive zastavit další rozšiřování, které už není ekonomicky výhodné," řekl Hudeček.

Na plochy, na kterých se dá uvnitř města stavět, tedy takzvaná rozvojová území by se v případě výstavby domů vešlo podle propočtu IPR až 432 tisíc obyvatel. V současné době je hustota obyvatel v Praze 56 lidí na hektar zastavěné plochy, ekonomicky ale začíná město fungovat při koncentraci zhruba stovky obyvatel na hektar. "To je tak nízké číslo, že Praha už by měla zkrachovat," řekl Koucký.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozvojových a transformačních území je v Praze nyní celkem zhruba 7660 hektarů, přičemž IPR sčítal pouze pozemky, jež jsou větší než 30 hektarů, navíc nezapočítal plochu letiště v Ruzyni.

Konec rozrůstání města do polí

Nový územní plán se bude řídit několika pravidly. Mezi nimi je nepřekročitelnost hranic Prahy, tedy město se nebude rozrůstat "do polí", definice zastavitelného a nezastavitelného území nebo vymezení toho, co je veřejné a co soukromé, což bude řešit veřejná prostranství jako ulice či náměstí.

Foto: Petr Horník, Právo

Členové strany TOP09 při čekání na výsledky předčasných voleb do poslanecké sněmovny. Michnův palác. Na snímku primátor Tomáš Hudeček

Rovněž bude platit pravidlo výškové regulace. Nyní zveřejněné podklady navíc uvádějí, že až 300 tisíc lidí má park vzdálen od bydliště více než 1,5 kilometru.

Požadavky na urbanismus

Metropolitní plán má řešit Prahu jako celek, nikoli jako jednotlivé drobné plochy. Hlavní město se skládá z 57 městských částí a 22 správních obvodů. Nový územní plán má nahradit plán schválený v roce 2000. Oproti starému se liší například tím, že vymezuje urbanistické lokality. Ty identifikují v rámci městských částí jednotlivé plochy a místa, která chrání před necitlivou výstavbou. Například když charakterizuje území jako vilovou zástavbu, nesmí se tam postavit panelák.

Druhým rysem nového plánu je, že bude vrstevnatý. Starý plán přesně určuje, co může na dané ploše stát. V novém to tak není, charakterizuje pouze přípustnou zátěž pro dané území. Město také počítá s tím, že pro vybrané lokality bude vypracován podrobnější územní plán.

Reklama

Související témata:

Výběr článků