Článek
Pokud bylo v posledních sedmi nebo osmi letech na území Čech potřeba zásahu psa vycvičeného na vyhledávání v sutinách, obvykle u toho nechyběl desetiletý německý ovčák Bart. Pomáhal také po zemětřesení v Turecku, byl připravený rovněž k nasazení v Maroku nebo Barmě.
Bart, jenž je stejně jako jeho psovod Matěj Bartošík součástí jednotky profesionálních hasičů v Praze-Strašnicích a patří mezi tuzemské nejzkušenější sutinové psy, se tento týden v bývalém vojenském prostoru Ralsko účastnil náročného dvoudenního mezinárodního cvičení a soutěže pro kynology.
Jsou přiřazení k takzvaným USAR (Urban Search and Rescue) týmům, tedy k záchranářům cvičeným na prohledávání a záchranu osob v městském prostředí.

Při nálezu osoby pod sutinami cvičený pes zaštěká.
Desetiletý Bart byl součástí jednoho z osmi tříčlenných týmů. Dvě skupiny tvořili čeští kynologové, dalších šest týmů dorazilo ze zahraničí. V Ralsku soutěžili psi a psovodi z Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska.
Všechny čekal dvoudenní a velmi náročný zápřah, třetí den pak vyhodnocení akce. Soutěž měla svůj scénář, bývalý vojenský prostor Ralsko představoval fiktivní zemi, která požádala o pomoc a organizuje mezinárodní záchrannou operaci.
„Od počátku vše probíhalo tak, jako by šlo o skutečnou operaci. Týmy přijely na základnu na letišti v Ralsku-Hradčanech, proběhla přejímka a veterinární prohlídka psů a také brífink s veliteli týmů o tom, co se v této fiktivní zemi stalo,“ popsal Martin Pávek, hlavní organizátor akce a český koordinátor USAR týmů.
Hned první den cvičení čekalo na všechny soutěžící také noční nasazení, každý tým byl přes noc v akci zhruba dvě a půl hodiny. „A ráno všechny týmy začínaly už o půl šesté brífinkem a devítikilometrovým pochodem do místa, kde probíhalo celodenní nasazení na sedmi stanovištích,“ doplnil Pávek.

Na jednom ze stanovišť se psi přesunovali nad vodou.
Na zmíněných místech absolvovali psi s kynology praktické, náročné i zábavné prvky. Trénovali značení, lezeckou přípravu, zkoušeli přesun po lanech nad vodou – i se zavěšenými psy –, měli stanoviště zaměřené na zdravovědu i přímo na vyhledávání v sutinách.
„Přesun po lanech je pro nás i pro psy běžnou činností. Nebývá to vždy nad vodou, ale dost často se stává, že se psem musíme být někam spuštěni z důvodu nestabilní konstrukce budovy nebo opláštění budovy. Když se třeba propadnou stropy, tak nás tam jeřábem spouští,“ potvrdil psovod Matěj Bartošík, že na zavěšení na laně jsou sutinoví psi trénovaní.
„Psi jsou zvyklí na lanové lezecké techniky, na přelet v podvěsu pod vrtulníkem i na transport čtyřkolkou, lodí, vrtulníkem, letadlem. Jsou to psi, kteří jsou zvyklí takřka na všechno,“ dodal.
V Česku sice silná zemětřesení nebývají, ale i tady mají takto vycvičení psi podle Pávka dost práce. „I bez zemětřesení máme velmi často nasazení kynologů pro sutinové vyhledávání,“ potvrdil.

Členka kynologického týmu z Německa
„Bývá to zřícení starých budov a usedlostí, jsou to zásahy v budovách po výbuchu plynu, v nedávné minulosti například v Divadelní ulici v Praze nebo ve Frenštátu, z větších událostí můžeme vzpomenout také na tornádo a máme tu také povodně, sesuvy půdy, zavalené domy. Nasazení takto vycvičených kynologů vůbec není jen mezinárodní,“ upozornil Pávek.