Hlavní obsah

Dívky se dočkají menstruačních potřeb ve školách

3:26
3:26

Poslechněte si tento článek

Na všech školních toaletách pro dívky se už na začátku roku 2026 objeví menstruační vložky. Počítá s tím vyhláška, jejíž podobu schválil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Začne platit navzdory názoru ministerstva školství vedeného Mikulášem Bekem (STAN), které se pokusilo po nátlaku zřizovatelů dostupnost menstruačních potřeb omezit jen na jednu toaletu ve škole.

Foto: Envato

Dívky na základních a středních školách budou moci na toaletách využít menstruační vložky zdarma. Ilustrační foto

Článek

„Menstruační potřeby budou k dispozici na všech dámských toaletách pro žákyně, kde se pohybují dívky přibližně od devíti let až do plnoletosti. Je to širší varianta, na které se shodlo ministerstvo školství, zdravotnictví a neziskový sektor,“ řekl Novinkám náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL). Opatření se bude týkat základních a středních škol.

Nad konkrétní podobou opatření, která cílí na omezení tzv. menstruační chudoby a zvýšení komfortu dívek, diskutovali poslední měsíc resorty zdravotnictví a školství spolu se zástupci zřizovatelů škol, neziskových organizací a studenty.

Především organizace sdružující zřizovatele návrh na zavedení vložek na všech toaletách kritizovaly a apelovaly na to, aby opatření zůstalo na dobrovolné iniciativě, jako je tomu dnes. Právě na zřizovatele, tedy obce a kraje, nově dopadne povinnost menstruační potřeby zajistit.

Ministerstvo školství proto přišlo s návrhem, který by vložky zajistil jen na jedné toaletě ve škole. „Školy i jejich zřizovatelé upozorňovali, že plošné vybavení všech toalet by pro ně znamenalo výraznou finanční i organizační zátěž,“ vysvětlila mluvčí resortu Veronika Lucká Loosová.

Ministr Válek nicméně podle Pláteníka nepovažoval omezení na jednu toaletu za natolik účelné, aby pro zřizovatele znamenalo podstatnou úsporu, a do vyhlášky se proto nepromítne. Podobně to vidí i zástupci neziskových organizací, které se o změnu zasazují.

Zřizovatelé to zvládnou

„Byl to úplně nelogický argument. Spotřebu menstruačních potřeb neurčuje počet toalet, ale počet žákyň. Tvrdit, že školy ušetří peníze tím, když dají menstruační potřeby na jeden záchod, nedává smysl. Výdejní boxíky na vložky se dají pořídit za pár desítek korun. Ani to tak není překážka,“ pozastavila se nad tím Irena Hůlová z organizace Sola pomáhá.

„Je to povinnost, ke které se vážou administrativní a technické nároky. Zřizovatelé budou zřejmě muset vypisovat soutěže, aby potřeby efektivně opatřili, takže s tím budou mít náklady a práci. Pan ministr nicméně rozhodl, že k tomu přistoupíme. Věříme jim a víme z praxe, že náklady nejsou tak velké, že by to byť malou obec nějak zatížilo,“ dodal k případným problémům Pláteník.

Data organizace Sola pomáhá konkrétně ukazují, že celkové náklady na zavedení vložek se budou zhruba pohybovat mezi 30 a 50 miliony korun na rok podle ceny za vložku. „Pro představu je to zhruba pět až devět tisíc korun na školu za jeden školní rok,“ řekla Novinkám již dříve Hůlová.

Svaz místních samospráv, který mimo jiné zastupuje zájmy zřizovatelů škol, Novinkám potvrdil, že s umístěním vložek na všechny dívčí toalety nesouhlasil, nicméně s výsledkem jednání je podle předsedkyně Elišky Olšánkové spokojen.

Ministerstvo zdravotnictví nyní ještě musí vypracovat text vyhlášky a následně ji vydat. Vložky zdarma ve školách podle zkušeností z praxe pomáhají řešit tzv. menstruační chudobu, která se dotýká asi 38 tisíc dívek a žen v Česku. Jde o situaci, ve které si ženy nemohou z finančních důvodů hygienické potřeby dovolit, což mimo jiné může ovlivnit i školní docházku. Žákyním pomohou vložky ve školách například i v situaci, kdy menstruace přijde nečekaně.

Výběr článků

Načítám