Hlavní obsah

Dílo zkázy v Krkonoších. Obce v okolí Hostinného odnesly povodeň nejvíce

3. 6. 2013, 1:39
Právo, Vladislav Prouza

Obraz zkázy měli večer po ničivé ranní povodni před očima obyvatelé krkonošských obcí. Povodeň různě intenzivně zdevastovala rozsáhlé, možná deset kilometrů čtverečních velké území při korytech horských a podhorských potoků od Horního Maršova u Trutnova po Hostinné u Vrchlabí.

Povodně v okolí Hostinného na TrutnovskuVideo: Vladislav Prouza, Právo

 
Článek

Voda odteklá do vnitrozemí odkryla zničené domy, mosty, automobily, zplundrované zahrady a mohutné půdní sesuvy.

„Tentokrát jsem měl štěstí. Jenom mne to lízlo. Bahno nás ale neminulo. Voda šla nejen z potoka Čistá, ale současně ze strání. Nahoře v Rudníku na tom však jsou mnohem hůř,“ zrekapituloval škody Antonín Halada z Rudníku u Hostinného, kde poslední velkou vodu pamatují v roce 2000.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Jedno z mnoha aut utopených v potoce Čistá v Rudníku na Trutnovsku

„Tahle ale byla mnohem horší. Místní potoky stouply odhadem více než o půl metru více než tehdy,“ vzpomíná Miroslav Novák z Rudníka. „Známý po poslední povodni postavil barák o šedesát centimetrů výše, než byla tehdejší velká voda, a nebylo mu to nic platné. Kromě poničeného domu, na který se sesula zemina, přišel o dvě auta zaparkovaná na dvoře. Vzala je voda,“ podotkl Novák.

Škodily hlavně menší toky

Dílo zkázy způsobily v Hostinném a okolí hlavně místní potoky. Labe se většinou udrželo v korytě. Voda začala stoupat okolo čtvrté hodiny ranní. Vrcholu dosáhla povodeň v sedm hodin a posléze začala pomalu opadávat. Necelé čtyři hodiny ale úplně stačily. Okolí koryt potoků od Rudníku přes Arnultovice a Hostinné skončilo totálně zdevastované. Šestici ohrožených lidí musel ze spárů živlu zachránit záchranářský vrtulník. Zázrakem nikdo nepřišel o život.

Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř zachránila v neděli před velkou vodou přehrada Les Království. Zaplněná na plnou kapacitu zadržela skoro 7,3 miliónu kubíků vody. Voda se během nedělního odpoledne zastavila třicet centimetrů pod korunou hráze.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Zničený most v Mostku u Dvora Králové nad Labem

Povodeň v neděli přežila i Jaroměř, kde lidé stavěli protipovodňové zábrany a utěsňovali sklepy. Labi ve Dvoře Králové chybělo do rozlití po nejrizikovější části města čtyřicet centimetrů. „Hlavně aby nepřišla druhá vlna, což je vzhledem k počasí na horách vcelku možné,“ netajili obavy obyvatelé Dvora Králové a Jaroměře.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Přehrada Les Království zaplněná na plnou kapacitu zadržela skoro 7,3 miliónu kubíků vody.

„Odpoledne se naštěstí z přehrady už víc odpouštělo, než přitékalo. Větší problémy ale nastaly s povodňovými turisty, kteří vzdor našemu neustálému upozorňování blokovali silnici,“ konstatovali u královédvorské přehrady policisté.

Situaci komplikovali turisté

Povodňoví turisté možná působili na řadě míst Trutnovska větší komplikace než velká voda. Auta výletníků z celé republiky překážela vozům záchranářů a hasičské technice. Rodiny turistů s malými dětmi a nezřídka domácími mazlíčky vyrazily hned z rána na Trutnovsko, odkud zazněla první zpráva o povodních.

Kontrast mezi lidmi odstraňujícími povodňové škody a turisty fotícími mobily zkázu z aut nebylo možné přehlédnout. Jenom na přehradě Les Království se během neděle vystřídaly tisíce lidí.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Obraz zkázy měli třináct hodin po ničivé povodni před očima obyvatelé krkonošských obcí v okolí Hostinného.

„Kromě Dvorských jde z velké částí, soudě alespoň podle espézetek, o návštěvníky leckdy až od Ostravy. Hospoda u přehrady pomalu nebude mít co točit, jestli už nevyprahla. Jsme tady od osmi od rána – a je to pořád horší,“ zhodnotili v neděli odpoledne stav policisté snažící se udržet v okolí přehrady dopravní kázeň.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA PŘI POVODNÍCH

Hl. m. Praha:

Povodňová a dopravní infolinka:

1234

Zelená linka:

800 123 003

Informace o dopravních opatřeních v Praze (Dopravní podnik hlavního města Prahy):

296 19 18 17

Středočeský kraj:

Krizová nonstop linka:

950 870 424

Ústecký kraj:

Krizová nonstop linka:

800 876 011

Jihočeský kraj:

Povodňová linka:

800 100 450

Další důležitá čísla:

Povodňová služba Ministerstva životního prostředí:

267 122 998

Povodí Labe:

494 088 725

Povodí Vltavy:

257 329 425

Povodí Ohře:

474 636 304

---------------------------------------

DŮLEŽITÉ INFORMACE NA INTERNETU:

Reklama

Související témata:

Výběr článků