Hlavní obsah

Dejte mi vakcínu. Praktikům teď volají i lidé, kteří dosud očkování odmítali

3. 11. 2021, 17:14
Kristýna Šopfová, Právo, Kristýna Šopfová

Dříve neočkovaní volají do ordinací praktiků a hlásí se o vakcínu proti covidu. Vysoký je také zájem o posilující dávky. Potvrzují to sami praktičtí lékaři. Současně upozorňují, že infekce se patrně nevyhne nikomu a dosud neočkovaní by se měli chránit vakcínou.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Zdravotnice očkuje muže vakcínou proti koronaviru 29. října 2021 ve vsetínské nemocnici. Ilustrační foto

Článek

„Více než polovinu zájemců o očkování tvoří lidé, kteří jdou vůbec poprvé. Velký zájem je o jednodávkovou vakcínu (Janssen), hlavně u mladých lidí,“ řekla ve středu novinářům členka Společenství všeobecného lékařství ČLS JEP a praktická lékařka z Prahy Ludmila Bezdíčková. Ozývají se podle ní i ti, kteří dříve vakcínu odmítali.

To potvrzuje za svou ordinaci v Jedovnicích na Blanensku i praktik Ivo Procházka. Jde podle něj spíš o nižší počty, většina jeho pacientů se nechala očkovat už dřív.

Válek: Čísla smrdí tím, že přijdeme o Vánoce

„Volají především pacienti, kteří byli v druhé vlně nemocní, vypršela jim doba 180 dnů a mají eminentní zájem, aby byli očkovaní co nejdřív,“ doplnil.

Posilující dávkou můžeme zabránit mnoha zbytečným těžkým onemocněním covidem
Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka

Za úterý aplikovali praktici svým pacientům zhruba 7800 dávek, z toho přibližně 3000 bylo dosud neočkovaným.

Poptávka je i po třetích dávkách

Poptávka je i po posilujících dávkách, které jsou podle lékařů potřebné u seniorů a rizikových pacientů. „Můžeme zabránit mnoha úplně zbytečným těžkým onemocněním covidem,“ upozornila Bezdíčková.

„Dostatečná proočkovanost může covid dostat do normální roviny, kterou prožíváme při běžných virózách. Myslet si, že vymýtíme virus SARS-Cov-2, je nemožné, ale dostane se to do normální roviny viróz, které všichni zažíváme,“ vysvětlil praktický lékař Cyril Mucha z Prahy.

Jak se registrovat
bezplatná linka 1221
přes praktického lékaře
na webové adrese https://registrace.mzcr.cz

K očkování se lze registrovat v očkovacích centrech nebo oslovit praktického lékaře. Zapojilo se již asi 2000 z 5,5 tisíce praktiků. Stále platí, že si mohou lidé vybrat mezi vakcínou od Moderny, jednodávkový Janssen a nově i vakcínou od Pfizeru.

Ne každá ordinace nabízí všechny preparáty, což lékaři řeší dohodou s kolegy z jiných ordinací, kam pacienta na očkování pošlou.

Za očkování dá VZP poukaz na 500 korun

Motivovat chce k očkování seniory nad 65 let i VZP, která zastřešuje asi šedesát procent všech pojištěnců. Těm, kteří se nechají naočkovat nabídne poukaz na 500 korun do lékárny na vitaminy či potravinové doplňky.

Očkujte se, dostanete 500 korun na vitamíny, láká nevakcinované seniory VZP

„Nemocnice se začínají plnit, na řadě míst se začíná omezovat plánovaná péče. Jsem přesvědčen, že je naší povinností učinit maximum, abychom ochránili nejzranitelnější skupinu našich klientů, tedy lidí starších 65 let, kteří dosud nebyli očkováni,“ sdělil ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Dopis či e-mail začne pojišťovna seniorům rozesílat ještě tento týden. Příspěvek mohou dostat, pokud se nechají plně naočkovat do 28. února 2022. Čerpat příspěvek je možné do konce dubna téhož roku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků