Hlavní obsah

Chorvatsko, Rakousko a Irsko na semaforu zčervenají

10. 9. 2021, 13:54 • Aktualizováno 10. 9. 2021, 14:47
Novinky, jas

Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem se od pondělí přesunou Chorvatsko, Irsko a Rakousko. Oranžová kategorie se na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví rozroste o Andorru, Dánsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Kanárské ostrovy a portugalskou Madeiru.

Článek

V zelené kategorii zemí s nízkým rizikem nákazy budou Maďarsko, Polsko, Vatikán a Azorské ostrovy. Z mimoevropských zemí to budou Austrálie, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur a Tchaj-wan.

V oranžové kategorii značící střední riziko nákazy budou Andorra, Dánsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Itálie, Finsko, Malta, Kanárské ostrovy a portugalská Madeira.

Před návratem ze zemí zelené a oranžové kategorie je třeba vyplnit příjezdový formulář a do pěti dnů po návratu absolvovat test.

Vysoké riziko nákazy představují země červené kategorie. Jde o Bulharsko, Belgii, Island, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Nizozemsko, Norsko, Litvu, Lichtenštejnsko, Monako, Německo, Estonsko, Francii, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Švýcarsko, Španělsko vč. Baleárských ostrovů a Portugalsko.

Testy si zatím nechte, radí školám ministerstvo

Domácí

Ostatní země spadají do tmavě červené kategorie velmi vysokého rizika nákazy.

Návrat ze zemí obou červených kategorií předpokládá vyplnění formuláře před návratem do ČR. Lidé využívající hromadnou dopravu musí rovněž podstoupit antigenní nebo PCR test.

„Pro tyto osoby platí povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinností podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace,“ připomnělo ministerstvo.

Očkovaní lidé a ti, kteří prodělali covid v posledních 180 dnech, se testovat nemusí, povinnost vyplnit příjezdový formulář však platí pro všechny.

Soud zrušil povinné testování před návratem do ČR

Domácí

V souladu s požadavkem soudu ministerstvo rovněž upravilo pasáž ochranného opatření týkající se provádění testů v zahraničí. Opět bude stačit absolvovat test v akreditované laboratoři.

Reklama

Výběr článků