Hlavní obsah

Cestovatelský semafor se opět změní

17. 9. 2021, 12:31
Novinky, jas

Mezi země s extrémně vysokým rizikem nákazy koronavirem se od pondělí přesune Slovinsko. Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy zamíří Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie zemí se středním rizikem se rozroste o Island a Portugalsko. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví.

Foto: HZS Karlovarského kraje

Ilustrační foto

Článek

Zelenou kategorii zemí s nízkým rizikem budou od pondělí tvořit Maďarsko, Polsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí Austrálie, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan.

Oranžová kategorie pojme  Andorru, Dánsko, Lucembursko, Slovensko, Švédsko, Itálii, Island, Finsko, Maltu, Kanárské ostrovy a Portugalsko vč. Azorských ostrovů a Madeiru.

Před návratem ze zemí zelené a oranžové kategorie je třeba vyplnit příjezdový formulář a do pěti dnů po návratu absolvovat test.

Italové budou moct do práce jen s potvrzením o bezinfekčnosti

Evropa

V červené kategorii budou Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Nizozemsko, Norsko, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Monako, Německo, Estonsko, Francie, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Švýcarsko a Španělsko vč. Baleárských ostrovů.

Ostatní země spadají do tmavě červené kategorie velmi vysokého rizika nákazy.

Kauza covidových opatření: odpovědným úředníkům ministerstva se po auditu sníží plat

Domácí

Návrat ze zemí obou červených kategorií předpokládá vyplnění formuláře před návratem do ČR. Lidé využívající hromadnou dopravu musí rovněž podstoupit antigenní nebo PCR test.

„Pro tyto osoby platí povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinností podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace,“ připomnělo ministerstvo.

Očkovaní lidé a ti, kteří prodělali covid v posledních 180 dnech, se testovat nemusí, povinnost vyplnit příjezdový formulář však platí pro všechny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků