Článek
Případ bude projednávat Krajský soud v Brně, uvedl v úterý server iRozhlas. Mluvčí soudu Klára Belkovová Novinkám informaci potvrdila.
Vzhledem k tomu, že je případ v utajovaném režimu, je pravděpodobné, že i jednání bude neveřejné. Záležet bude ale na rozhodnutí konkrétního soudce.
Advokát vojáků Radim Ondruš Novinkám řekl, že je s podivem, že státní zastupitelství obžalobu podalo, ačkoliv jeho strana o tom dosud neví. Nebyly podle něj ještě ukončeny všechny úkony přípravného trestního řízení. Trvá na tom, že jeho klienti jsou nevinní.
Již dříve se objevily informace, že dva z vojáků byli obviněni z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby, druzí dva pak z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu. Právě za neuposlechnutí rozkazu, respektive porušení strážní služby lze uložit tresty do 20 let odnětí svobody, případně i výjimečný trest, což v tomto případě může být doživotí.
Vojáci byli až do podání obžaloby ve službě.
O vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se měli na zabití Chána podílet, napsal už v listopadu 2018 list New York Times. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) tehdy ale odmítl, že čeští vojáci mají na Chánově smrti vinu. O rok později ale případ začala šetřit vojenská policie a vojáci byli v roce 2021 obviněni.
Afghánský voják Chán při teroristickém útoku zastřelil Procházku a další dva české vojáky zranil. Chána zadrželi afghánští vojáci. Následně jej vyslýchala čtveřice obviněných Čechů a po nich Američané. Chán následně v polní nemocnici zemřel.
Kromě čtyř vojáků byli v případu obviněni i dva čeští vysocí důstojníci a dva armádní zpravodajci ze spáchání přečinu neoznámení trestného činu. Jejich případ byl nicméně odložen, protože podezření ze spáchání trestného činu se nepotvrdilo.