Hlavní obsah

Česko vysychá. Boj s erozí přijde na stovky miliard, varoval ministr

9. 6. 2017, 12:35

Eroze postihuje již polovinu zemědělské půdy v zemi. Česká republika tak podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) de facto vysychá, a to rychleji, než jsme si dříve dokázali představit. Boj se suchem do budoucna podle něj přijde na stovky miliard korun.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Za poslední rok jsme objeli několik set obcí a je to krutá realita, bude jich už k tisíci, které mají problém s vodou. V nejvodnatějším období, což byl duben, byla polovina republiky ve stavu mírného až kritického sucha. Jestli bude horké léto, stav se bude blížit roku 1993, kdy byly tisíce obcí závislé na cisternách, a to už je kalamita. Zemědělská půda má špatnou schopnost držet vodu, půda je z 50 procent brutálně postižená erozí,” řekl Brabec.

„Řešíme, že Česká republika dramaticky vysychá. Investovali jsme zatím sedm miliard korun z operačního programu Životní prostředí, investujeme stovky miliónů korun z národních peněz do tisíců opatření přírodě blízkých, jako obnova vodních zdrojů, remízů, suchých poldrů, zatravňovacích pásů. Je nutné udržet vodu, nenechat ji odtéct, bránit erozi. Je to otázka i nových zdrojů vody, stovek vrtů a studen pro menší obce,” řekl ministr. Uvedl, že boj proti suchu bude výhledově stát stovky miliard.

Za posledních 80 let se v Česku podle něho vysušilo milión hektarů mokřadů, tisíce rybníků, místa se zaorala a osela.

Půda je z 50 procent brutálně postižená erozí
ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

Vláda projedná koncepci boje se suchem včetně protierozní vyhlášky, kolem níž čeká ministr velkou debatu. Obsahuje podmínky pro zemědělce, jak se mají starat o půdu, aby ji ochránili před erozí.

Vodou se musí šetřit všude

„Bude to bolet nějaké skupiny lidí. V zemědělství je naprosto nesmyslný systém zavlažování, kdy se chrlí voda. V Izraeli jsou všude kapkové závlahy, neexistuje, že by někdo bral vodu hadicí z podzemních studen,” řekl Brabec.

Míní, že Česko vysychá daleko rychleji, než si někdo dovedl představit. „Dřív se řešily povodně, ne sucho. Absolutní prioritou je udržet vodu v Česku, v krajině, nenechat ji tak rychle odtéct, což se bohužel v minulých desítkách let dělo, a teď se ukazuje, že tu vodu potřebujeme,” řekl ministr. Dodal, že od roku 2014 spustila vláda řadu programů. „Je to největší problém v Česku v oblasti životního prostředí," dodal.

Připomněl, že program pro majitele rodinných a bytových domů Dešťovka byl za 28 hodin vyčerpaný, stát připravuje další podobný pro spolky. Vláda se ideově inspiruje v Izraeli. „Tam jeden ze zákonů zní, že neexistuje voda, která by nešla přes vodoměr, včetně studní. Tady si spousta lidí myslí, že má svoji studnu, ale to není jejich voda, ale voda státu,” řekl Brabec.

Anketa

Využíváte dešťovou vodu?
Ano, na všechno, díky čističce
0,9 %
Ano, na zalévání a splachování
6,7 %
Ano, na zalévání
81,7 %
Ne
10,7 %
Celkem hlasovalo 1293 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků