Hlavní obsah

Česko jako jediné nemá ropu z Družby, problém musí řešit polský Orlen

Česká republika na rozdíl od Maďarska a Slovenska nezaplatila tarifní poplatek za přepravu ropy ukrajinské straně, a proto nadále nedostává ropu přes ropovod Družba. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) k tomu ve středu na Twitteru uvedl, že s Polskem nyní hledá řešení, jak tok ropy do ČR obnovit. České rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou provozuje společnost Unipetrol, kterou vlastní polský PKN Orlen.

Foto: David W Cerny, Reuters

Centrální tankoviště Mero, které přepravuje ropu ropovodem Družba u Nelahozevsi.

Článek

Na Slovensko ropa – po předchozím přerušení dodávek v souvislosti s problémy s platbou za tranzit suroviny přes Ukrajinu –  už od středečního odpoledne znovu proudí.

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky nicméně obnoveny nebudou, sdělil slovenský přepravce ropy Transpetrol. Ten Novinkám potvrdil, že je připraven okamžitě přepravit ropu také dál do Česka, jakmile země zaplatí tranzitní poplatek, jak to učinilo Slovensko a Maďarsko.

Ropa přes Družbu opět teče, dodávky do Česka ale obnoveny nebudou

„Může se tak stát až po zaplacení tarifního poplatku za přepravu ukrajinské straně,“ uvedla ředitelka kanceláře generálního ředitele společnosti Linda Vaškovičová.

Síkela: Řešíme to 

Ministr Síkela ujistil, že problém řeší. „Výpadek dodávek přes ropovod Družba nijak neomezuje výkon českých rafinérií. Pracují naplno a u státní společnosti MERO ČR jsou uskladněny zásoby ropy na několik dnů. S polskou stranou nyní hledáme řešení obnovení dodávek do ČR, které bude vhodné po právní i technické stránce,“ uvedl k tomu na sociálních sítích šéf resortu průmyslu a obchodu.

„V případě nutnosti má stát také k dispozici strategické rezervy na téměř 90 dnů. Kromě toho bude v příštích měsících možné využít část volné kapacity ropovodu TAL, prostřednictvím kterého by bylo možné ropu do rafinérie v Litvínově během několika týdnů dopravit,“ doplnil.

Transalpinským ropovodem (TAL) je do ČR přiváděna ropa z italského Terstu.

Rusku se vrátily peníze za tranzit zpět

K přerušení dodávek přes jižní větev Družby došlo 4. srpna ze strany ukrajinského provozovatele ropovodů Ukrtransnafta. Důvodem bylo, že od ruského exportéra Transněfť neobdržel poplatky za tranzit. Ruská společnost uvedla, že zaplatit kvůli sankcím Evropské unie nemůže.

To potvrdila ruská Gazprombank, která měla platbu zpracovat. Uvedla, že platba byla zamítnuta a peníze poslány zpět na účet Transněfti kvůli sedmému balíčku sankcí, jejž Evropská unie na Rusko uvalila.

Slovnaft Ukrajincům zaplatil tranzitní poplatky, očekává obnovení dodávek ropy

Slovnaft společně se svou mateřskou společností, maďarskou skupinou MOL, Rusku a Ukrajině samy nabídly, že poplatky za tranzit ropy zaplatí, aby se dodávky znovu obnovily.

Platba byla ve výši do 10 milionů eur (244 milionů korun). „Suma, kterou jsme zaplatili, bude předmětem zápočtu s ruskou stranou v souladu s aktuálně platnými pravidly, na nás to tedy bude mít nulový efekt,“ řekl mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Reklama

Související témata:

Výběr článků