Hlavní obsah

Blesková výměna poslance ČSSD

17. 9. 2021, 5:45
Právo, pko, ada

Soc. dem. tři týdny před volbami v pátek vymění jednoho ze svých 14 poslanců. Jihomoravského zákonodárce Romana Sklenáka totiž Sněmovna tento týden zvolila členem Nejvyššího kontrolního úřadu a tím mu mandát poslance zanikl.

Foto: Milan Malíček, Právo

Roman Sklenák

Článek

Do Sněmovny proto nastoupí náhradník z jižní Moravy. Ale Jiří Petrů, který byl na řadě, odmítl, takže přijde další na řadě – 40letý právník a ekonom Lukáš Vágner. Poslanecký slib má složit na schůzi Sněmovny už dnes. Tím získá imunitu a základní poslanecký plat 90 800 korun měsíčně plus paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci ve výši 55 500 korun.

„Před čtyřmi lety jsem do Sněmovny kandidoval ze čtvrtého místa, měl jsem ambice se tam dostat, takže když mě nyní oslovil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a dal mi tuto možnost, využil jsem ji. Již dříve jsem působil jako asistent senátora Jana Žaloudíka, takže to beru jako další cennou profesní zkušenost,“ řekl Právu Vágner.

Sociální demokracie není mrtvá, vždy najde řešení, řekl Hamáček při zahájení kampaně

Domácí

Novopečený poslanec kandiduje i v nadcházejících volbách jako šestka jihomoravské kandidátky, ostatně v kraji zastává i funkci volebního manažera. „Dostat se do Sněmovny bude těžké, ale mým hlavním úkolem je nyní pomoci ČSSD. Myslím, že je funkce volebního manažera a poslance zvládnutelná,“ dodal Vágner.

V případě úspěchu by mohl jako poslanec plynule pokračovat. Pokud ČSSD ve volbách neprojde nebo se Vágner do dolní komory neprobojuje, skončí mu mandát 21. října, kdy se završí čtyřleté volební období celé této Sněmovny.

Ve Sněmovně nebyl Sklenák celé volební období, ale v roli náhradníka nastoupil až v březnu 2018.

Reklama

Výběr článků