Hlavní obsah

Barnevernet po česku? Matce sebrali děti proto, že ji za blázna označila kartářka

17. 1. 2016, 17:46 – Praha
Právo, Stáňa Seďová

Přijít o možnost starat se o své dítě je bolestné pro každého rodiče. Nejen v zahraničí, ale i u nás se najdou nepochopitelné případy, kdy sociální odbor děti odebere a matka či otec jen zoufale volají o pomoc. V jediný moment tak přišla Soňa Szwajnochová o své dvě děti ve věku 4,5 a 6 let. Stačil posudek terapeutky, která kromě jiného nabízí na internetu i výklad z karet.

Foto: Václav Šálek, ČTK

V Praze se protestovalo proti praktikám norské sociálky Barnevernet, případy odebrání dětí rodičům za sporných okolností se ale dějí i v České republice.

Článek

Vše začalo neshodami mezi rodiči, které se stále stupňovaly.

„Bylo to šílené období, rozhodla jsem se od otce dětí odejít. Pořád jsme ale spolu bydleli, nakonec jsem se zhroutila a třináct dní strávila na psychiatrii. Soud nás podle posudku nicméně označil oba za dobré rodiče a toto hodnotil jako reakci na rozchod. Ale později se mi to pořádně vymstilo,“ popsala Právu začátek problémů matka dětí.

Hodnocení vypsala kraniosakrální terapeutka 

„Po určité době jsme se dohodli na péči mimosoudně, nechtěla jsem po partnerovi peníze, platil mi na obě děti dohromady tisíc korun a vídal je, kdy chtěl. Jenomže chodil velmi nepravidelně. Rok a půl jsem mu ustupovala a starala se o děti, ale pak už to nešlo, syn má diagnostikovaný dětský autismus a potřebuje pravidelnost. Zažádala jsem o stanovení pravidelného styku a zvýšení alimentů,“ vzpomíná Soňa. Pak se stalo něco, co jí převrátilo život vzhůru nohama.  

Jednou se totiž děti ze společně tráveného času s otcem nevrátily. Šokovaná matka se od soudu dozvěděla, že už se ani nevrátí.

Důvodem byl třístránkový dokument, v němž stálo, že u matky je podezření na tzv. Münchhausenův syndrom by proxy, což je duševní porucha, při níž postižený předstírá poruchu u osoby na něm závislé, obvykle u svého dítěte. Zjednodušeně řečeno – chlapec není nemocný, to matka je blázen.

Toto písemné vyjádření otec odnesl na sociální odbor a zažádal soudně o svěření dětí výhradně do své péče. Uspěl. Pod dokumentem byla podepsaná rodinná známá Monika Chomová, která podle svého webu prošla výcvikem kraniosakrální biodynamiky, nazývá se terapeutkou budoucnosti a nabízí osobní poradenství a výklady z karet.

„Proti mamince nic nemám, ale myslím si, že jejím cílem je zničit všechny okolo. Považuji její prohlášení za nesmysl, ale komentovat to nebudu, policie si to prošetří,“ řekla Právu Chomová.

Když to zveřejní, děti nedostane

Pak si sociální pracovnice zřejmě řekly, že když už matka týrá syna, u nějž přehlédly, že je autista diagnostikovaný třemi lékařskými pracovišti, není důvod nechávat u ní také dceru, a doporučily opatrovnickému soudu, aby Soně odebral obě děti. 

Matka se pokoušela jednat se sociálními pracovnicemi, odvolávala se k soudu a rozhodla se o svém příběhu promluvit do Českého rozhlasu. Pak přišla tvrdá reakce od sociálního odboru. 

„V podstatě mi sdělili, že jestli se svěřím médiím, děti do péče nikdy nedostanu. A k tomu se ještě obrátili na soud a žádali zákaz medializace. Soud to neschválil, ale udělil mi zákaz vkládání fotografií mých dětí na sociální síť a zveřejňování detailů z jejich života. To, co se začalo dít, je pro mne úplně nepochopitelné. Zkoušela jsem to různými cestami, ale když k nim přijdu, točí mě na kameru, a já už s sebou vodím advokátku,“ řekla matka, která své děti nyní vídá jednou za 14 dní.

S otcem se Právu sice podařilo spojit, ale aniž čekal na otázky, rovnou se odmítl jakkoli vyjadřovat. Odbor sociálně-právní ochrany dětí v Sušici podle svého vyjádření chrání děti, které právě matka negativně ovlivňuje.

„OSPOD Sušice podal v polovině minulého roku návrh na předběžné opatření k soudu v zájmu nezletilých dětí, protože zastává názor, že jednání jednoho z rodičů, které je předmětem tohoto návrhu, není v zájmu dětí. Toto jednání trvá delší dobu a je takové intenzity, že nepříznivě ovlivňuje vývoj dětí,“ řekl Právu tajemník města Sušice Petr Novák.

Žaluje OSPOD v Sušici

„Návrh na předběžné opatření tohoto druhu byl podán pouze v jednom případě a jeho výsledkem bylo, že soud zakázal zveřejňování osobních údajů a fotografií nezletilých dětí. Je zcela normální a též v souladu s naším právním řádem, že odbor plní svoji zákonnou povinnost a hájí zákonnými prostředky nezletilé.“

Soňa, jež je zdravotní sestrou, stále věří, že najde soud, který přihlédne k lékařským dokumentům a posudkům na synka, stejně tak psychiatrickému posouzení jí samotné a rozřeší situaci, která nejvíce ubližuje dětem. 

„Nemůžu to vzdát a nechci. Zvlášť po tom, co mi děti říkají, jaké to u nich doma je a co jim jsou schopni dělat. Když vidím, jak jim to ubližuje. V tuhle chvíli mám podanou žalobu na OSPOD v Sušici a doufám, že snad by mohl být případ mých dětí přesunut k posouzení jinam. Aspoň to. Ať dostanu šanci dokázat, že já nejsem blázen a o děti jsem se vždy starala dobře,“ doufá.

Reklama

Související články

Výběr článků