Hlavní obsah

Babiš bude zmocněncem pro očkování sám

20. 12. 2020, 10:13 – Praha

Premiér Andrej Babiš (ANO) už nehledá zvláštního zmocněnce pro očkování proti nemoci covid-19, stane se jím sám. Řekl to v neděli při návštěvě nemocnic v Praze, kde chce řešit přípravy na očkování. Premiér také zopakoval, že je Česko na očkování připraveno a vše je prováděno podle plánu. Připustil ale, že kampaň ministerstva zdravotnictví k očkování by měla být lepší.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)

Článek

Babiš ještě v pondělí uváděl, že navrhne vládě zřízení funkce vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19. Premiér ji nabídl bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi (za ANO), který ale nabídku odmítl.

Kvůli odmítnutí Prymuly to prý není

Babiš popřel, že by od plánu na vytvoření zmocněnce ustoupil kvůli odmítnutí Prymuly. „Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já,” zdůvodnil nyní změnu svého rozhodnutí.

Blatný: Vakcína dorazí o Vánocích, první dávky půjdou do Prahy a Brna

Koronavirus

V pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že vakcína proti covidu-19 by do Česka mohla dorazit už 26. prosince. První dodávky v řádu desítek tisíc dávek budou podle Blatného distribuovány do očkovacích center velkých nemocnic. Tyto nemocnice mají pro očkování připravený rezervační systém podobně jako pro antigenní testování.

Očkovací kampaň drhne

Například kampaň pro informování veřejnosti o očkování, která má také bojovat s dezinformacemi o vakcíně proti covidu-19, ale zatím vázne. Ministerstvo sice už minulý týden zveřejnilo v novinách inzerát zdůvodňující, proč by se lidé měli nechat očkovat, ale Babiš ho zkritizoval. Označil ho za katastrofální.

Propagace očkování je katastrofální, sepsul Babiš Blatného inzerát

Domácí

Babiš také již dříve uvedl, že ministerstvo zdravotnictví má s propagací očkování zpoždění. Tento týden ve středu ministerstvo zveřejnilo podmínky kampaně týkající se covidu-19 za 37,9 milionu korun, která má začít v polovině ledna.

V pátek ale Blatný uvedl, že ministerstvo připravuje společně s úřadem vlády kampaň o covidu-19, která začne ještě před Vánocemi.

Reklama

Související články

Výběr článků