Hlavní obsah

Babiš musí do středy vysvětlit kauzu Čapí hnízdo, zní z ČSSD

12. 3. 2016, 0:03 – Praha

Pokud vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nevysvětlí do úterý či středy přijatelným způsobem kauzu kolem jeho Farmy Čapí hnízdo, podpoří sociální demokraté svolání mimořádné schůze Sněmovny k této záležitosti. V České televizi to řekl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Záměr svolat kvůli kauze Čapí hnízdo mimořádné zasedání dolní komory ohlásila v pátek pravicová opozice.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Čapí hnízdo

Článek

"Pokud pan Babiš nějakým přijatelným způsobem, dejme tomu do úterý, do středy, nevyjasní ty věci kolem Čapího hnízda, tak tu schůzi podpoříme," prohlásil. Vyvolat mimořádné zasedání Sněmovny ke kauze Čapí hnízdo chtějí TOP O9 a ODS. Podle vicepremiéra Babiše snaha těchto opozičních stran svědčí o tom, že nejsou schopny nabídnout vlastní program, tak alespoň kritizují jeho.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která v současnosti patří do Babišova holdingu Agrofert, získala v minulosti 50 miliónů korun z evropských fondů. Počátkem března oznámil Evropský úřad proti podvodům (OLAF), že zahájil vyšetřování okolností, za nichž byla dotace farmě poskytnuta. Tento týden navíc server Neovlivní.cz uvedl, že úřady v minulosti udělily Čapímu hnízdu pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací.

Vicepremiér a ministr financí Babiš jakákoliv podezření z dotačního podvodu odmítá. Argumentuje tím, že v době, kdy se žádalo o dotaci, farmu nevlastnil ani on osobně, ani žádná z jeho společností. „Já osobně ani žádná firma ze skupiny Agrofert jsme nevlastnili při podání žádosti o dotaci v roce 2008 firmu Farma Čapí hnízdo. Z toho logicky vyplývá, že jsem já ani skupina Agrofert nemohli zneužít dotaci z Evropské unie,” uvedl ministr.

Tvrdí, že dotace byla opakovaně kontrolována a to i ministerstvem financí v době, kdy jej vedl nynější předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nikdy nebyla těmito kontrolami zpochybněna oprávněnost čerpání dotace,” řekl Babiš.

Reklama

Související články

Výběr článků