Článek
Echo24.cz s odkazem na vyjádření mluvčí generálního štábu armády Zdeňky Sobarňa Košvancové uvedlo, že armáda eviduje drony nad českou infrastrukturou.
„Především nad našimi vojenskými objekty. Jejich seznam je však klasifikovanou (utajovanou - pozn. red.) informací,“ citoval server mluvčí.
Košvancová dodala, že česká armáda si s aliančními partnery průběžně vyměňuje informace o hrozbách, nicméně i tyto poznatky jsou v utajovaném režimu.
Incidenty s neznámými drony nad zařízeními kritické infrastruktury hlásila v posledních týdnech řada evropských zemí včetně Německa, Dánska, Norska či Belgie. Zatím není jasné, kdo je za přelety dronů nad evropskými letišti a další infrastrukturou zodpovědný. Některé země ale vyjádřily obavy, že to může být Rusko.
Česká armáda je podle Košvancové připravena detekovat a identifikovat drony a také je zneschopnit.
„A to buď formou neletální – elektricko-magnetického rušení, tzv. zarušení, anebo letální – zneškodnění kinetickou silou. S volbou formy nasazení síly souvisí i možná rizika kolaterálních (tedy vedlejších) škod. Podmínky nasazení Armády ČR na území ČR jsou definovány zákony,“ podotkla mluvčí.
„Česká republika má nastavený systém ochrany vzdušného prostoru, který zajišťuje Armáda ČR a dle hrozby by reagovala adekvátně. Dále má oprávnění zasahovat proti dronům Policie ČR a Vojenská policie a taktéž by reakce odpovídala druhu a typu hrozby,“ dodala mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
Dvořáková: Zatím nic jako v Německu
Šéfka oddělení komunikace generálního štábu Magda Dvořáková později v pátek pro Novinky informace o incidentech upřesnila s tím, že jde o běžné přestupky.
„Shromažďujeme poznatky o přeletech dronů nad vojenskými prostory a objekty. V současné době skutečně přibývá incidentů s drony, které jsou ale způsobeny především s neznalostí zákona nebo neodbornou manipulací amatérskými piloty. Jde však o běžné přestupky. Žádné typy dronů, které aktuálně zaznamenali v Německu, neevidujeme,“ uvedla ve vyjádření.
„Mimo jiné přijímáme další opatření, abychom zlepšili detekci dronů v prostoru vojenských objektů,“ dodala.