Hlavní obsah

Armáda poptává specifický výcvik pro elitní dronaře

3:00
3:00

Poslechněte si tento článek

Výcvik na speciálním taktickém simulátoru, ale i využití velkých dronů, jež jsou schopné nést těžkou výzbroj, především protitankové střely Hellfire. Přesně to poptává česká armáda v novém výběrovém řízení. Naznačuje tak své směřování, jehož významnou součástí mají být bezpilotní prostředky. K výcviku budou kromě instruktorů potřeba prostory, které by mohl poskytnout státní podnik LOM.

Foto: General Atomics

Vyzbrojený MQ-1 Predator verze Gray Eagle se střelami Hellfire

Článek

Kurz je primárně určen pro 53. pluk průzkumu a elektronického boje v Opavě. Velký důraz se klade na zkušenosti lektorů, kteří se vzhledem k požadavkům evidentně budou rekrutovat z řad bývalých vojáků.

V hodnocení nabídek výběrového řízení je sice kladen důraz na nejnižší cenu, což je u armádních zakázek obvyklé, ale také na zkušenosti instruktorů. Ti by se měli rekrutovat především z řad bývalých operátorů bezpilotních prostředků, tedy pilotů dronů, či těch s odborností takzvaných leteckých návodčích.

Ve vojenském prostředí je jejich úkolem navádění střel na cíle určené ke zničení. V misích fungují pro piloty bojových letounů, vrtulníků i dělostřelce jako oči a zodpovídají za to, že munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Stejným způsobem lze navádět i drony.

Obě skupiny budou praxi z misí dokládat čestným prohlášením. Významným plusem je pět a více zahraničních nasazení.

Drony schopné nést protitankové rakety

Armáda požaduje, aby firma, která bude výcvik provádět, disponovala řadou simulačních technologií pro navození reálných scenérií a možností obsluhovat i velké vyzbrojené drony, které zatím nemá armáda ve své výzbroji, ale plánuje jejich nákup.

Mělo by jít o drony schopné nést protitankové rakety Hellfire. To dokážou například MQ-1 Predator nebo modernější a novější MQ-9 Reaper. Tyto drony s rozpětím 15, respektive 20 metrů využívala americká armáda v Iráku, Afghánistánu, Sýrii či Jemenu.

Foto: Pavel Karban, Právo

Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper

Míst vhodných k takovému výcviku není na území ČR mnoho. Nabízejí se například bývalá vojenská letiště, která má ve správě státní podnik LOM Praha. Ten spadá pod ministerstvo obrany.

„LOM je provozovatelem dvou bývalých vojenských letišť, Přerov-Bochoř a Plzeň-Líně, kde by se tyto aktivity, po splnění celé řady zákonných podmínek, mohly realizovat,“ odpověděl na dotaz Novinek mluvčí podniku Pavel Lang.

„Prologem je podpis smlouvy LOM Praha se dvěma dronovými firmami o vzájemné výměně informací a hledání průsečíku možné součinnosti. Na toto téma budeme jednat s představiteli Univerzity obrany,“ dodal Lang.

Za vyzbrojené drony lobboval již Miloš Zeman

Za masivnější nasazení dronů v armádě, včetně nákupu těch, které dokážou nést výzbroj, lobboval již předchozí prezident Miloš Zeman. Tehdejšímu ministru obrany Lubomíru Metnarovi v roce 2020 řekl, že by masivnější nákup dronů včetně vyzbrojených verzí uvítal, pokud budou volné finanční prostředky. Armáda v té době hospodařila s rozpočtem zhruba 76 miliard, nyní 154,4 miliardy – a bude se dále zvyšovat.

Související články

Výběr článků

Načítám