Hlavní obsah

ANO a ČSSD vymazaly v Senátu své značky. Jmenují se Proregion

11. 11. 2020, 12:13
Právo, Jan Rovenský

V tichosti vznikl v jednaosmdesátičlenném Senátu nový devítičlenný klub, který se jmenuje Proregion. Nejde ale o nezávislé kandidáty, jak by název mohl napovídat, ale o šest zástupců ANO a tři senátory ČSSD, kteří soc. dem. zbyli po volebním debaklu, kdy strana přišla o vlastní klub. Podmínkou k tomu je nejméně pět členů.

Foto: Petr Horník, Právo

Podpis koaliční smlouvy mezi ANO a ČSSD. Archivní foto.

Článek

Nynější tah je překvapivý hlavně proto, že z názvu klubu vypadly názvy domovských stran. „Dali jsme se dohromady a zvolili takovýto název. Nic jiného za tím není,“ řekl Právu šéf klubu Jaroslav Větrovský (ANO).

Ten odmítl, že by šlo o distanci od vládní politiky a domovských partají. „To v žádném případě. Každý pracujeme ve svém regionu, každý jsme zvoleni za nějaké hnutí. Tím, že jsme se jako strany dali dohromady, tak jsme si zvolili takový název,“ dodal.

Trojkoalice si rozdělila lídry. ODS 9, lidovci 3, topka 2

Volby

Podobně věc vysvětloval i místopředseda klubu Petr Vícha (ČSSD). „Domluvili jsme se, že nebude upřednostněna ani jedna značka. Jsme ve složení jednoho senátora ANO, dvou senátorů soc. dem. a zbytek jsou nestraníci zvolení za tyto dvě strany. Všichni jsme z nějakého regionu a budeme bojovat pro region,“ řekl Právu.

Na dotaz, zda jde o snahu distancovat se od vládní politiky, odpověděl Vícha, který byl tvrdým odpůrcem vstupu ČSSD do vlády: „Nemyslím si, že bychom předtím hlasovali ve sto procentech pro vládní návrhy, máme svůj rozum. Tak to bude i nadále, dobré návrhy budeme podporovat a špatné podporovat nebudeme.“

Babiš a Hamáček nic nenamítají

Premiér a lídr ANO Andrej Babiš řekl Právu, že se změnou názvu nemá problém. „Koneckonců stále opakuji, že naše hnutí je pro všechny, tedy i pro regiony. Takže mi to nevadí,“ podotkl.

Bonus pro malé podnikatele schválen, kraje náhradu nedostanou

Domácí

Vicepremiér a předseda soc. dem. Jan Hamáček také se změnou názvu neměl problém. „Věděl jsem o tom, je to výsledek dohody senátorů ANO a ČSSD. Je to jejich věc,“ uvedl.

Vysvětlení, že senátoři nechtěli upřednostňovat jednu značku před druhou, nepůsobí příliš věrohodně, jelikož všechny ostatní frakce se ke svým domovským partajím hlásí. Společný klub mají ODS a TOP 09 stejně jako klub KDU-ČSL a nezávislí a také klub nazvaný Senátor 21 a Piráti.

Samostatní jsou jen Starostové a nezávislí a pak jsou dva nezařazení senátoři Jaroslav Doubrava a Pavel Fischer. Například v klubu STAN jsou ne­úspěšní prezidentští kandidáti Marek Hilšer i Jiří Drahoš či senátorka Alena Dernerová.

Zázemí i peníze

Být členem klubu přináší senátorům výhody, na které by jako nezařazení nedosáhli. Klub může využívat senátních místností i technických prostředků.

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu

Domácí

Na úhradu svých nákladů dostávají z rozpočtu Senátu příspěvek, jehož výše se určuje podle počtu jeho členů. Měsíčně je to pevná částka 31 850 korun plus na každého člena 6615 korun. Z těchto peněz si kluby kupují spotřební materiál, předměty do výše 40 tisíc korun za kus, výdaje za pohoštění při pracovních jednáních klubů, výdaje za činnost pracovníků klubů či za odborná stanoviska a posudky expertů.

Předseda má ze zákona nárok na služební automobil bez řidiče a zřízení a užívání telefonu. Příplatek k základnímu platu, který je 90 800 korun, dostává předseda klubu. Větrovský tedy bude mít hrubý plat 127 800 korun.

Protože klub Proregion má pouze devět členů, jeho místopředseda na příplatek nemá nárok. Ten náleží jen klubu, který má více než 15 členů. Předseda klubu má privilegium, že se může přihlásit kdykoli a je mu uděleno slovo.

Reklama

Výběr článků