Hlavní obsah

Akce za miliardy. Sloučení Vojenské zdravotní pojišťovny s jinou pojišťovnou by se prodražilo

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra začíná propočítávat, jak nákladné by pro ni bylo případné převzetí Vojenské zdravotní pojišťovny. Té vinou neúměrných nákladů za péči došly rezervy a řeší, co dál. O sloučení mluví hlavně politici, experti v něm nyní smysl nevidí. Hrubé propočty značí, že by taková operace vyšla na miliardy korun, a ty žádná zaměstnanecká pojišťovna volné nemá. Leda by ji na to půjčil stát.

Foto: Mapy.com

Pražská pobočka Vojenské zdravotní pojišťovny

Článek

„Mohu potvrdit, že jsme ve fázi teoretických úvah. Dosud neproběhla žádná oficiální oboustranná jednání, pouze předběžné konzultace,“ uvedl pro Novinky ředitel komunikace Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Josef Křivánek.

Správní rada VoZP už před několika měsíci pověřila generálního ředitele Josefa Diessla, aby začal jednat se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra (ZP MV), jejímiž pojištěnci jsou hlavně příslušníci bezpečnostních složek a má tedy k VoZP nejblíže.

Zatím jde jen o kolíkování pozic. Ani jedné straně se do takové operace nechce. Trvala by totiž několik let, prodražila by se a systémové problémy by nevyřešila.

„Z prvních propočtů finanční náročnosti vyplývá, že přímé náklady na fúzi by mnohonásobně převýšily budoucí provozní úspory,“ doplnil Křivánek.

Sloučení by podle předběžných odhadů stálo několik miliard korun, jak Novinkám řekli tři zdroje ze správních rad. Na přesné propočty ale ZP MV zatím čeká.

Ani vojenská pojišťovna, ani pojišťovna ministerstva vnitra a vlastně ani ostatní tuzemské zdravotní pojišťovny s výjimkou Všeobecné (VZP) nemají v rezervách mohutné přebytky. Jisté tedy je, že by vláda musela na takovou akci dát půjčku.

„Nyní záleží na VoZP, zda nám poskytne potřebné podklady pro zpracování analytického vyhodnocení hospodaření a případných rizik spojených s fúzí, a na ministerstvu financí, které by mělo stanovit podmínky úvěru a financování celého procesu,“ uvedla pro Novinky mluvčí ZP MV Jana Schillerová.

Záplata půjčkou?

Nebylo by to poprvé. V roce 2013 takto vláda zachránila VZP půjčkou 1,5 miliardy korun.

Vojenská pojišťovna není v problémech sama. Postupně se do nich řítí všechny menší zdravotní pojišťovny. Výdaje za péči už několikátý rok přesahují příjmy, pojišťovny tak musejí sahat do rezerv.

Podíl má na tom ministr zdravotnictví, nyní Vlastimil Válek (TOP 09), který každý rok vydává vyhlášku určující, na co půjde kolik peněz. „Souhlasím s tím, že třetí rok po sobě dělám úmyslně úhradovou vyhlášku tak, že se snižují rezervy zdravotních pojišťoven. Pořád ale mají v rezervách 46 miliard korun,“ prohlásil Válek v rozhovoru pro Novinky a dodal, že podporuje klíčové oblasti, kde se to za několik let systému zúročí.

Ekonomové před prohlubováním problémů financování zdravotnictví varují každý rok a mnozí z nich už nevědí, jak na ministra apelovat, aby se snažil o udržitelnost systému.

Naposledy se o to letos v březnu pokusila Národní rozpočtová rada, která očekává, že se problémy prohloubí. Zejména u VoZP rada predikuje, že se úhrady lékařům a nemocnicím po splatnosti vyšplhají ke třem miliardám korun. Vojáci odhadují lepší výsledek, za prvních pět měsíců letošního roku se drželi hospodářsky v plusu.

Sloučení ale mnozí experti nepokládají v této konstelaci za řešení. Zájem na něm mají, zdá se, hlavně politici. Ministr Válek opakovaně prohlásil, že by Česku stačilo pět pojišťoven proti nynějším sedmi. Ještě ráznější by byl v redukci poslanec za KDU-ČSL Tom Philipp, který pokládá za ideální stav tři.

Související témata:
Vojenská zdravotní pojišťovna (VZP)

Výběr článků

Načítám