Článek
Vzdálenost mezi městy se smrskne na pouhých sedm a půl minuty cesty, reálná jízda lanovkou zabere tři a půl minuty. Každá z kabin pojme až 60 pasažérů, nebude chybět ani extra prostor pro zavazadla. Odjíždět se bude každou čtvrthodinu.
The Blagoveshchensk - Heihe cable car will be the first ever cable car system to join two countries. This context provided rich inspiration for our winning design for the Blagoveshchensk terminal station, which became an expression of cultural identity. https://t.co/HbsXXpC9fA pic.twitter.com/T0hmp3G3e6
— Ben van Berkel (@benvanberkel) July 29, 2019
Lanovku a nástupní terminál v Blagověščensku navrhne nizozemská architektonická společnost UNStudio. Budova bude mít několik pater i s vyhlídkovou plošinou směrem k řece Amur.
Lanovka spojí města Chej-che a Blagověščensk.
Součástí budou také terasy a plošiny se zelení, zahradou a restaurací. „Už z dálky uvidí cestující pamětihodnou stavbu, jak vzhlíží směrem k Chej-che,“ uvedla ruská konzultační společnost Strelka KB, která pomáhá s realizací projektu.
Spojit země a kultury
Zakladatel a šéf UNStudio Ben van Berkel řekl, že půjde o vůbec první lanovku na světě, která spojí dva národy a kultury. „Lanovky jsou novým typem veřejné dopravy, která je udržitelná, extrémně rychlá, spolehlivá a účinná. Přestože se primárně jedná o pragmatické řešení, jde také o velmi sympatický způsob přepravy, jenž nám umožňuje spatřit města ve zcela nové perspektivě,“ doplnil van Berkel.
Mezi ruským městem Blagověščensk a čínským Chej-che povede lanovka.
Projekt na stavbu přeshraniční lanovky mezi Chej-che a Blagověščenskem je už v pohybu. Přestože může design doznat ještě nějakých změn, očekává se, že stavba lanovky i jejích terminálů započne v roce 2020.
Společnost UNStudio není v tvorbě lanovek žádným zelenáčem. Vyprojektovala je už například pro švédský Göteborg či hlavní město Nizozemska Amsterdam.