Článek
Hustopečské ostatky, to jsou hlavně otevřené sklepy v malebné vinařské uličce Na Hradbách. Nalévat se bude nejen zdejší víno, zavoní tady i klasické zabijačkové speciality. „Je to první venkovní akce letošního roku, kterou pořádáme, a na organizaci se podílí město ve spolupráci s vinaři ze spolku Hustopečské vinařské bratrstvo,“ doplnila Hrádková.
Začíná se v 10 hodin ráno před budovou historického objektu Střelnice. Masopustní veselí tady potrvá do osmi hodin do večera. V půl jedenácté se u Střelnice představí místní vinaři v netradiční roli divadelníků. Scénář napsala hustopečská spisovatelka Markéta Harasimová.
„Je to komediální příběh o přípravě masopustu. Hrajeme tam my, vinaři z vinařství Košulič, autorka scénáře i známý divadelník Zbyněk Háder,“ řekla vinařka Libuše Vrbová z vinařství U Vrbů.
Nabídnou vína i jídlo
V pravé poledne projde ulicí Na Hradbách tradiční průvod masek, v jednu hodinu startuje losování tomboly. Celý den bude otevřena řada vinných sklepů, ve kterých budou vinaři nabízet nejen svá vína, ale i teplá jídla, zabijačkové speciality a polévky. „V mrazivém počasí přijde vhod i klasický svařák,“ říká Libuše Vrbová.
V plánu jsou další hudební i taneční vystoupení, a to nejen před Střelnicí, ale i u jednotlivých sklepů a stanovišť. Zahrají folklorní soubory, harmonikář, zazpívají zdejší mužáci (slovácké označení pro ženatého muže – pozn. red.), v ulicích se ukážou Milevské maškary a bubeníci ze skupiny ŠamanaMaya. Pro děti je připravena pátrací hra. Vstup na akci je zdarma.

