Článek
Zvonohra je umístěna ve věži a skládá se z několika částí: zvonů, jejichž rozsah je přes čtyři oktávy, klaviatury se dvěma manuály a pedály a samozřejmě nechybějí táhla, která přenášejí impulz z klaviatury na zvony umístěné o patro výše. Carillonér, tedy hráč na zvonohru, sedí v prosklené kabině. Hraje malíkovou hranou ruky. „A největší zvony jde ovládat i pedály,“ prozradil Petr Rudolf Manoušek, který jednotlivé zvony odlil.

Koncertní zvonohra ve věži sboru kněze Ambrože
„Zvony, s výjimkou největšího, který nese jméno Hradec Králové, jsou pojmenovány po významných historických osobnostech českých dějin. Nechybí Jan Hus, Jan Ámos Komenský, ale ani kníže Václav nebo Cyril a Metoděj,“ upozornila Jana Pechancová ze Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské.
Na počátku byla svatba
Zemí zaslíbenou hře na zvony je Nizozemsko. Právě tam jezdíval hrát hudebník Radek Rejšek. „Tam mě také napadla myšlenka na koncertní zvonohru v Čechách. Zkoušel jsem různá místa, kde by mohla být postavena, jako Litomyšl, Znojmo, Plzeň, Kutnou Horu, ale díky tehdejšímu biskupu Kláskovi, který se pro projekt velmi nadchl, to dopadlo v Hradci Králové,“ zavzpomínal Rejšek pro Novinky. A prozradil, že on sám už třiatřicet let hraje v pražské Loretě na nástroj ze 17. století.
„Ale v Loretě je pouze 27 zvonů a nemá manuální klaviaturu. Proto je hradecká zvonohra nejen téměř dvojnásobně větší, ale i unikátní tím, že na ní lze koncertovat,“ dodal carillonér Radek Rejšek.
A jak přišel na Hradec Králové? Může za to svatba. „Pan Rejšek hrál v našem sboru na svatbě na varhany a všiml si naší prázdné věže. A pravil, že by v ní byla pěkná zvonohra,“ doplnil jeho vzpomínky dnešní biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec.
Zvony váží dvě tuny
Na počátku byl roku 2009 příspěvek města Hradec Králové na první a největší zvon. Pak nastala dlouhá doba jedenácti let, kdy zvonař Petr Rudolf Manoušek v manufaktuře v nizozemském Astenu odléval zvony. „Když jsem odléval první, stál kilogram zvonoviny osm eur. Dnes jsme na třiadvaceti,“ prozradil Manoušek.
Peníze se podařilo shromáždit díky donátorům. „Přispělo zejména město Hradec Králové, ale i Královéhradecký kraj či soukromí dárci,“ uvedl Pavel Pechanec. Celkem přišla zvonohra na necelých devět milionů korun. Největší částka přitom byla investovaná do stavebních úprav, které bylo navíc nutno konzultovat s památkovou péčí. Celý Gočárův areál je totiž kulturní památkou.
„Nyní máme před první koncertem, na kterém na svátek Mistra Jana Husa vystoupí polská carillonérka Monika Kazmierczaková, a s napětím očekáváme faktury holandské firmy za instalaci a zprovoznění automatického systému, který bude hrát pravidelně třikrát denně,“ řekl biskup. Ovšem slavnostním koncertem a spuštěním zvonohry projekt nekončí.
„Potřebných 80 tisíc na dofinancování automatického systému už se podařilo shromáždit. Stále ale chybí 280 tisíc na cvičnou klaviaturu. Proto jsme na platformě Donio.cz založili sbírku,“ upozornil Pechanec s tím, že díky této klaviatuře se zde budou moci učit zájemci o hru na zvonohru.
„Cvičný nástroj je napojen na počítač a hudebník může cvičit se sluchátky na uších, aniž by rušil okolí,“ dodal Pavel Pechanec.
Slavnostní uvedení zvonohry do provozu
Provoz zvonohry bude zahájen 5. července od 15 hodin slavnostní bohoslužbou v areálu Sboru kněze Ambrože a inauguračním koncertem nizozemské carillonérky Rosemarie Seuntiënsové od 17 hodin.
Další koncerty zahraničních interpretů budou následovat každou první neděli v měsíci. Dne 3. srpna vystoupí Carl Van Eydhoven z Belgie, 7. září Anna Maria Reventé ze Španělska, 5. října Boudewijn Zwart z Nizozemí, 2. listopadu Monika Kazmierczaková z Polska a 7. prosince Trevor Workman z Velké Británie.
Budou se konat i koncerty ke zvláštním příležitostem, jako 28. září na svátek svatého Václava, kdy koncert odehraje Radek Rejšek, carillonér pražské Lorety.