Článek
„Je jich dvaašedesát, od nejstarších ze sedmnáctého století až po nejnovější předválečné,“ řekl Novinkám kastelán Jan Rosendorfský. Exponáty z celého Česka pocházejí z majetku Národního památkového ústavu.
„Považuji tuto výstavu za výjimečný počin. Shromáždit na jednom místě takto rozsáhlý a pestrý soubor oděvů, které kdysi nosil personál na šlechtických dvorech, se v rámci Česka zatím nikomu nepodařilo,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel příslušné správy instituce.
Hlavně zaujmout
Návštěvníci nahlédnou do šatníku komorníků, pážat, lokajů, kočích, lovčích i zámeckých hudebníků. Mužů i žen ve službách významných šlechtických rodů, například Trauttmansdorffů, Schwarzenbergů, Metternichů, Rohanů, Clam-Gallasů nebo Salmů.
„Jejich slavnostní livreje na sebe měly strhávat pozornost, proto hýří barvami látek i leskem zlatých a stříbrných knoflíků. Dochovalo se i několik zimních variant livrejí v podobě nádherně zdobených kožíšků,“ vysvětlila jedna z kurátorek výstavy Milena Hajná.

Mezi nejstarší vystavené livreje patří ty, které nosilo služebnictvo Schwarzenbergů.
Výstava má přesah do současnosti - představuje i nové modely služebních oděvů. „Vytvořili je studenti Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy v Brně na základě historických střihů, materiálů a dobových technik,“ uvedla Markéta Slabová, mluvčí Národního památkového ústavu. Turisté se mohou seznámit i s tajemstvím krejčovských střihů a výrobních technik.

Tak si představují novodobé uniformy studenti z Brna.
Zachráněná kaple
Po tříleté pauze se také podařilo opět zpřístupnit raně gotickou kapli Nejsvětější Trojice v západním křídle zámku. „Architektonicky je to jedna z nejvzácnějších staveb svého druhu v republice. Klenba i podlaha byly popraskané,“ upozornil Rosendorfský. Postupné opravy trvaly přes padesát let.

Zrekonstruovaná gotická zámecká kaple
Po řadě dočasných opatření došlo v posledních třech letech na finální stavební a restaurátorské práce. Zahrnovaly zpevnění kleneb, fixaci kamenných prvků, injektáže degradovaného zdiva a kompletní restaurování omítkových vrstev včetně nástěnných maleb. Došlo také na instalaci větracího systému, který stabilizuje tamní mikroklima.

Barokní inventář je vystaven v takzvaném předkaplí.
V průběhu rekonstrukce se podařilo objevit inventář z devatenáctého století i fotografie z roku 1949, které zachycující podobu kaple před puristickou úpravou. Díky nim se podařilo dohledat její barokní vybavení - zlacené rámy oltářních obrazů, sošky svatých, lampy, svícny, grafiky.
„Tyto předměty byly dlouhá léta uloženy v zámeckém depozitáři. Dočkaly se pečlivého zrestaurování. Do samotné kaple se však nevracejí, aby byl zachován její původní gotický charakter. Nyní jsou k vidění v nové expozici umístěné v předkaplí,“ dodal kastelán. Obnova kaple a restaurování mobiliáře vyšly na více než deset milionů korun.