Hlavní obsah

Rothmayerova vila v Praze se otevírá veřejnosti

1. 10. 2015, 11:54

Od čtvrtka bude pro veřejnost otevřena střešovická Rothmayerova vila, ukázka architektury první poloviny 20. století. Její správce, Muzeum hlavního města Prahy, v ní připravilo expozici věnovanou architektu Otto Rothmayerovi a jeho učiteli Josipu Plečnikovi. Otevřeno bude čtyři dny v týdnu, ale jen po předchozí rezervaci, jako je tomu třeba v případě nedaleké Müllerovy vily.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Článek

Stálá expozice v Rothmayerově vile se jmenuje Příběh jednoho domu a jedné rodiny. Připomíná osobitý styl Otto Rothmayera a chce navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které architekt vytvořil spolu se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Koupelna

Otto Rothmayer (1892 až 1966) patří ke generaci architektů první poloviny 20. století. Jeho život a tvorba je úzce spojena s osobností uznávaného slovinského architekta Josipa Plečnika, s nímž spolupracoval zejména na úpravách Pražského hradu. Souběžně Rothmayer projektoval i pro soukromé objednavatele, především v Praze. Je autorem tří rodinných vil, několika pomníků a spolupracoval také na Plečnikově vinohradském kostele.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Velkým oknem prosvětlená kuchyň spojená s jídelnou

Rothmayerova architektonická tvorba mimo hradní areál se do velké míry prolíná i s jeho činností truhlářskou. Podle jeho návrhů vzniklo například mnoho interiérů pražských obchodů s textilem, řada výstavních a muzejních expozic či atrakce dětského hřiště.

Inspirace středomořskou tradicí, kterou zprostředkovával na českém území Plečnik, se odráží i na architektonické podobě vlastní Rothmayerovy vily z let 1928 a 1929. Asketická podoba vily se omezuje na základní tvary kvádru a válce, který ukrývá schodiště.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Točité schodiště Rothmyerovy vily

Interiéry vily nebyly rozlehlé, zásadní bylo jejich napojení na verandu a zahradu, kterou architekt sám navrhl. Její důmyslná zákoutí inspirovala řadu návštěvníků, sérii fotografií zátiší zahrady vytvořil například fotograf Josef Sudek.

Rothmayerova rodina žila ve vile až do roku 2008. Tehdy architektův syn pod podmínkou rekonstrukce a zpřístupnění prodal vilu Praze. Opravy začaly před třemi lety, jejich cílem bylo mimo jiné odstranění stavebních zásahů v památkově chráněné budově.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků