Hlavní obsah

Mimořádně do Býčí skály. Ale jen s respirátorem

21. 5. 2021, 15:02
Právo, vtk

Milovníci jeskyní a dobrodružství mohou o druhém, třetím a čtvrtém červnovém víkendu mimořádně zavítat do jeskyně Býčí skála v centru Moravského krasu na Blanensku. Konat se v ní budou dny otevřených dveří. Jeskyní budou provázet od 9 do 16 hodin speleologové, kteří v ní bádají.

Foto: ČSS 6-01 Býčí skála

Hned po vstupu do jeskyně čeká na turisty mohutný sál, v němž objevil archeolog Jindřich Wankel pohřeb velmože z doby bronzové.

Článek

Na prohlídky je nutné si rezervovat vstup na webu byciskala.cz. Prohlídka potrvá hodinu. Nutnou výbavou každého je respirátor.

V podzemí je pouze devět stupňů Celsia, proto by si turisté neměli zapomenout bundy. Speleologové také doporučují pevnou obuv. V jeskyni totiž nejsou zpevněné chodníky jako v dalších pěti veřejnosti zpřístupněných jeskyních v krasu.

Turisté projdou krátkou částí jeskynního systému Rudické propadání–Býčí skála, který je se svými 14 kilometry druhým nejdelším v ČR. Návštěva je věnována nejen krápníkové výzdobě, ale i historii jeskyně.

Býčí skála patří k těm nejtajemnějším. Otec moravské archeologie Jindřich Wankel v ní v 19. století objevil pozůstatky 40 lidí pohřbených v podzemí v době bronzové. Podle něj byli obětováni při pohřbu velmože, aby jej doprovázeli do říše mrtvých. Nejnovější poznatky ale ukazují, že Býčí skála byla spíše než pohřebiště vyhledávaným kultovním místem, kam směřovali lidé ze střední Evropy k obřadům.

Na Šumavě se otevírá stezka Olšina

Tipy na výlety

Reklama

Výběr článků