Hlavní obsah

Historické vodojemy v Brně se staly turistickým hitem

29. 9. 2020, 14:07
Právo, Miroslav Homola

Z unikátních podzemních vodojemů v Brně, jejichž část byla poprvé zpřístupněna převážně odborné veřejnosti, se stal doslova návštěvnický hit. A to především díky fotografiím a videu atrakce na internetu, na skutečnou prohlídku vybranými návštěvníky se pak stály fronty.

Foto: TIC Brno

Pohled do unikátního vodojemu pod Žlutým kopcem v Brně

Článek

I proto brněnští radní schválili investiční záměr další rekonstrukce historického vodárenského areálu bývalých městských vodojemů na Žlutém kopci, jehož součástí je i zpracování projektové dokumentace k realizaci stavby, jejímž záměrem je otevření podzemí jako turistického cíle pro širokou veřejnost.

Podkladem ke zpracování tohoto projektu je kompletní zaměření a pasport vodojemů, které dodá firma Gepoint na přelomu tohoto roku. Samotná rekonstrukce začne v průběhu roku příštího.

Retro muzeum v Brně zve na velkou cestu do minulosti

Cestování

„Chceme zpřístupnit tyto úžasné a naprosto unikátní prostory veřejnosti. K tomu je nutné vybudovat nové vstupy, protože do dvou ze tří vodojemů se nyní může vstupovat pouze po starých skobách nebo slaněním. Chceme, aby stavební zásahy byly pouze v minimálním nutném rozsahu, aby nedošlo ke znehodnocení úžasné atmosféry toho místa,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast správy majetku Jiří Oliva (ČSSD).

Postaví se nové vchody

Koncem loňského roku skončila první etapa, na jejímž konci bylo zpřístupnění vodojemu vybudováním nového vstupu pro odborné prohlídky v omezeném počtu maximálně patnácti osob zejména z řad projektantů, statiků a odborníků na podzemí a historii.

Nyní bude u tohoto vodojemu vybudován druhý vchod, který zajistí nouzový východ nezbytný pro zpřístupnění větší skupině návštěvníků.

U druhého vodojemu dojde k vytvoření dvou samostatných vstupů na protilehlých stranách, které budou sloužit jako nouzové, přičemž hlavní vstup, který je v současné době přes armaturní komoru, bude zachován. Z armaturní komory pak budou proraženy dva samostatné vstupy do každé nádrže vodojemu, čímž dojde k propojení obou nádrží.

„Dva nové vstupy, hlavní a nouzový, je nutné vybudovat i u třetího vodojemu. Všechny vodojemy je také nutné připojit na síť elektrického vedení prostřednictvím nové přípojky, případně ošetřit proti korozi. Prostory zrekonstruovaného historického vodárenského areálu bude možné využít také k pořádání kulturních akcí, jako jsou výstavy nebo koncerty. Očekávám, že to bude jedna z hlavních atrakcí města Brna,“ uzavřel Jiří Oliva.

Předpokládané náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na více než 26 milionů korun.

Ztráty příjmů z mezinárodního turismu pětkrát překonaly světovou hospodářskou krizi

Cestování

Reklama

Související témata:

Výběr článků