Článek
Průzkum týkající se sexuálního obtěžování žen v leteckém průmyslu provedla odborová organizace činná ve Spojeném království a Irsku Unite the Union v rámci kampaně nulové tolerance k tomuto typu chování. Podle serveru Independent se do něj zapojilo 30 tisíc zaměstnankyň aerolinek a letišť.
Sexuální obtěžování v práci podle něj zažilo 34 procent dotázaných, přičemž 11 procent se stalo obětí sexuálního nátlaku na pracovišti, kdy se je někdo pokusil přimět k sexuální aktivitě bez jejich souhlasu.
Nechtěnému flirtování, oplzlé gestikulaci a sexuálním poznámkám bylo vystaveno hned 67 procent dotázaných, přičemž 65 procent žen si vyslechlo sexuálně urážlivé vtipy, 55 procent respondentek zažilo nevhodné doteky a 40 procent obdrželo nebo jim byl kolegy či pasažéry ukázán pornografický materiál.
Většina žen, které sexuální obtěžování přiznaly, uvedla, že se tak stalo vícekrát. Až 76 procent dotázaných žen sdělilo, že k vedení se problém buď vůbec nedostal, nebo jej neřešilo na seriózní úrovni.
„Zažila jsem sexuální obtěžování od pasažérů, ale vedení s tím nikdy nic neudělalo. Uvedli, že cestující přicházejí a odcházejí a je malá šance, že se s nimi opět setkáme,“ uvedla anonymně jedna z pracovnic. Další dokonce řekla, že management se její stížnosti na nevhodné doteky od kolegy, který už v minulosti někoho sexuálně napadl, vysmál.
Sharon Grahamová za odborovou organizaci sdělila: „Bezpečnost personálu by měla být mezi nejvyššími prioritami zaměstnavatelů v odvětví civilní letecké dopravy, ale výsledky našeho průzkumu jsou usvědčující a ukazují, že vedoucí zaměstnankyň selhávají. Nikdo by v práci neměl trpět sexuálním obtěžováním.“
„Budeme všemi způsoby bojovat, abychom jednou provždy vymýtili sexuální obtěžování na pracovišti. Každý, kdo pracuje, si k tomu zaslouží bezpečné prostředí a měl by cítit, že může obtěžování nahlásit.“