Hlavní obsah

Občerstvení na malých českých letištích: Ostrava nebo Vary nabízejí standard. Brno propadlo

6:08
6:08

Poslechněte si tento článek

Česko

Menší mezinárodní letiště v Česku hlásí nárůst počtu cestujících. Například Letiště Brno-Tuřany odbavilo loni 749 153 pasažérů, což je dosavadní rekord. A historicky nejlepší výsledek hlásí za rok 2024 třeba i Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku. Lidí odtamtud do vzduchu vzlétlo 493 723, což je o 44 procent víc než v roce předcházejícím. A stoupajícímu počtu přepravených se přizpůsobují i služby a zázemí.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Na letišti v Mošnově u Ostravy je výběr občerstvení celkem pestrý.

Článek

Jak Novinky ve svém nedávném průzkumu zjistily, nabídka jídla a pití je na navštívených místech vesměs uspokojující a za ceny, které až tak nevybočují z cen na největším letišti v republice v Praze.

Brno nic moc

Výjimkou se stalo ovšem Brno, jak již Právo nedávno napsalo. V zóně pro odbavené čekající stojí jen jediný kiosek nabízející pouze dva druhy poměrně drahých baget. Sýrová, nebo šunková vyjde na 120 korun. Bagety jsou balené napevno v igelitové fólii, v níž jsou napěchovány tak, že obsah pečiva uvnitř balení je stlačený do podivné hmoty. Na benzinových stanicích v okolí lze podobný pokrm koupit do stovky. Výběr je mezi pěti až šesti druhy. V rozpacích je i každý cestující, který si v Brně-Tuřanech chce doplnit vodu. Ve zdejším obchodě si může půl litru obyčejné neperlivé vody koupit za rovných 50 korun. V některých supermarketech v okolí vydá za stejnou věc necelých šest korun.

Společnost Letiště Brno uvedla, že o situaci ví a že plánuje změny. „Uvědomujeme si, že komfort cestujících včetně nabídky občerstvení a doplňkových služeb je oblast, která si zaslouží větší pozornost. V tuto chvíli už se tím aktivně zabýváme a do budoucna plánujeme změny, které by měly nabídku výrazně posunout,“ uvedla za vedení společnosti Letiště Brno Karolína Gnědin. Co se konkrétně změní, ale specifikovat nechtěla.

Klasika v Ostravě

Služby, zboží i ceny na Letišti Leoše Janáčka Ostrava jsou podle oslovených cestujících v pořádku. „Kupovali jsme si nějaké pití a bagety a ceny byly klasické, jako jsou všude, nepřišlo nám, že by to bylo nějak předražené,“ popsala cestující Michala, která si nepřála uvést příjmení s tím, že bufet má o něco vyšší ceny. „Ale byli jsme spokojení. Když jedeme na dovolenou, tak počítáme s většími náklady,“ připojila a dodala, že v ostatních zdejších obchůdcích jsou ceny běžné.

Mluvčí letiště Kateřina Pustějovská uvedla, že klienti mohou využít všech služeb jako na jiných tuzemských letištích. Vodu zdarma ale v Mošnově nemají. „Mají možnost si po odbavení zakoupit vodu a další nápoje v duty free zóně, v barech, kavárnách nebo prostřednictvím prodejních automatů,“ nasměrovala.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Občerstvovací zázemí na letišti v Mošnově u Ostravy

Upozornila, že loni se zvýšil počet provozovatelů občerstvení ve veřejné i neveřejné části haly. „Letos jsme se zaměřili na rozšíření sortimentu, aby lépe odpovídal různorodým potřebám cestujících. Ve veřejné části odletové haly jsme zmodernizovali bistro a zvýšili počet automatů, jejichž sortiment se kromě nápojů a drobného občerstvení rozšířil například i o hračky pro děti,“ vysvětlila Pustějovská.

Anketa

Kupujete si na letištích občerstvení?
Ano, pravidelně
35,2 %
Výjimečně, když nemám jinou možnost
42,2 %
Dám si maximálně jedno pivo na kuráž před odletem
3,9 %
Z principu nikdy
18,7 %
Celkem hlasovalo 1806 čtenářů.

Ve Varech je zájem

Z malého letiště v Karlových Varech většinou odlétá jen jedno letadlo denně, míří do turecké Antalye, bulharského Burgasu nebo do Taškentu, hlavního města Uzbekistánu. Občerstvení tady funguje a je docela v permanenci.

„Letadla, která odtud odlétají, mají kapacitu kolem sto šedesáti cestujících - a u nás se zastaví skoro všichni,“ řekl Právu Markéta Mrázková ze společnosti, která provozuje duty free shop s barem v bezcelní odbavovací zóně haly. „Útrata hodně závisí na tom, do které destinace směřují. Pokud je to nějaká levnější, tak nákup vypadá podle toho,“ podotkla Mrázková.

Nejvíce jde na odbyt pivo, limo a bagety „Snažíme se nebýt drazí. Espresso u nás pořídíte za šedesát až pětašedesát korun, třetinková vývozní lahvička Prazdroje - o ty je hodně zájem - stojí čtyřicet devět, půllitrovka v plechovce je o dvacku dražší. Bagety jsou od pětačtyřiceti po devadesát korun. Nejčastěji prodávaná šunková, salámová je za sedmdesát devět korun,“ uvedla Mrázková.

Bar je otevřený pouze před odletem. „Standardně začínáme cestující odbavovat dvě a půl hodiny před každým letem,“ upřesnil Petr Hloušek, manažer přepravního provozu letiště.

Rozsah služeb se odvíjí od spektra leteckých linek. „Loni začala opět létat pravidelná linka do Taškentu. Využívá ji více byznysmenů, takže jsme aktivovali byznys-salonek, který cestující na běžných charterových letech nevyužívali. A pokud ještě přibude pasažérů a bude zájem, tak znovu otevřeme také bar ve veřejně přístupné části haly, teď je tam pouze automat na nápoje a sušenky,“ doplnil Hloušek.

V Pardubicích služby navíc

Nabídka pro cestující na pardubickém letišti zahrnuje hned u vchodu možnost zabalení zavazadla jako ochranu před možným poškozením při přepravě. Vyjde na sto korun. Kdo nechce čekat v hale na odbavení s ostatními, může využít VIP salonek s televizí, Wi-Fi sítí a občerstvením. Dětí do 12 let zaplatí za pobyt v něm 690 korun, třináctileté a starší vyjde čas strávený v salonku na 1490 korun, děti do pěti let neplatí nic.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Pardubické letiště nabízí poměrně dobré zázemí.

Občerstvení v letištní hale nabízí espresso za 70 korun, capuccino za 80 a latté ještě o deset korun dráž. Párek v rohlíku vyjde na 65 korun. Druhý kiosek je pak k dispozici v neveřejné části terminálu.

Standard na jihu Čech

Občerstvení v letištní hale v Plané u Českých Budějovic nabízí kávu, originální donuty, domácí limonády, pivo či další alkoholické i nealkoholické nápoje. Druhé bistro je pak za bezpečnostní kontrolou. „Můžete posedět u výborné kávy s výhledem na ranvej. Zde je nabídka ještě rozšířena o bistro speciality, jako jsou například plněné bagely, tortilly, croissanty, sendviče, grilované chleby a samozřejmě i zde najdete originální donuty, domácí limonády, pivo, alko i nealko nápoje a drobné bistro chuťovky,“ upozornila mluvčí letiště Šárka Glaserová.

Foto: Letiště České Budějovice

Letiště v Plané u Českých Budějovic

Zmínila, že v nabídce je i jihočeský pikador, tedy párek v rohlíku. Vyjde na 55 korun a je z lokálních surovin. Ceny v bistrech se nijak nevymykají v porovnání například s centrem Českých Budějovic. Lungo nebo espresso tam vyjde na 60 korun, například sendvič potom na 95 korun.

Výběr článků

Načítám