Článek
Žebříček, který sestavil portál InterNations, postavil do čela španělskou Málagu. Osm z deseti expatů uvedlo, že se mezi místními cítí vítaní, podle 67 procent respondentů je také snadné se s obyvateli spřátelit. Cizinci vyzdvihují slunečné klima i vřelou náturu lidí, zvyknout si na kulturu v Málaze je snadné podle 78 procent oslovených. Informuje o tom server Daily Mail.
Skvělé mínění mají expati také o Městě Mexiku, kde se cítí vítaná více než polovina respondentů. „Vážně oceňuji otevřenost a pohostinnost Mexičanů. Užívám si tu fantastický společenský život,“ cituje Daily Mail Francouze žijícího v mexické metropoli.
Kdo je expat?
Slovo expat, z latinského expatriatus, označuje člověka, který žije mimo svoji rodnou zemi. Může jít o osobu, která v zahraničí žije v rámci časově omezeného úseku, ale i dlouhodobě. Důvodem přestěhování bývá nejčastěji výkon profese.
Následují španělská města Alicante a Valencie, emirát Rás al-Chajma, Bangkok, Madrid, město Panama, Nairobi či ománský Maskat. V žebříčku ale nechybí ani Dublin, Sydney, Lisabon, New York, Barcelona či Varšava.
Německo pohořelo
Nejméně přátelským městem pro expaty se stal Mnichov. Špatně si vedly i další německé metropole, jako jsou Hamburk, Berlín, Frankfurt či Kolín. Ani švýcarský Curych či Basilej nepatří mezi nejvřelejší místa pro přistěhovalce.
V Mnichově a Hamburku mají expati podle ankety problém cítit se domácky. „Je těžké navázat jakýkoli společenský kontakt s místními,“ řekl o Mnichově italský respondent. To Berlín si sice z hlediska společenského života vede podstatně lépe, přesto patří k nejméně vřelým městům pro expaty.
Z hlediska přátelského prostředí dopadla poměrně špatně i Praha, která je na zmiňované 43. příčce. V žebříčku však není zmíněno, které aspekty české metropoli takto podprůměrné hodnocení přinesly.