Hlavní obsah

Maďarské turistice nepomohly fotbalové mistrovství Evropy ani Balaton

20. 7. 2021, 14:20
Ivan Vilček, Právo, Budapešť

Maďarští hoteliéři vkládali velké naděje do několika utkání fotbalového mistrovství Evropy, ale jejich propočty se nenaplnily. Aréna Ference Puskáse v Budapešti byla při utkáních zcela zaplněna, ale obsazenost hotelů v maďarském hlavním městě se nadále pohybuje jen na úrovni 10 až 30 procent. Naděje zatím nenaplnily ani evropské covid pasy, které měly usnadnit cestování.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Srpen má zachránit letošní sezónu u Balatonu

Článek

„Domnívali jsme se, že fotbalové mistrovství Evropy přinese boom, ale to se nestalo,“ řekl webu hvg.hu Tamás Flesch prezident Svazu maďarských hotelů a restaurací. „Nejvíc zahraničních fanoušků přicestovalo na utkání Česká republika-Nizozemí,“ dodal Flesch s tím, že obsazenost hotelů ani tehdy nepřesáhla 40 procent. Hoteliéři vkládají naději ještě do Velké ceny Maďarska formule 1 na Hungaroringu, která se jede 1. srpna.

Chybí zaměstnanci

Ředitel sítě hotelů Danubius Balázs Kovács říká, že fanoušci, kteří byli na tribunách fotbalového stadionu, určitě nespali v hotelích. „Z hlediska návštěvnosti hotelů je zatím léto v hlavním městě doslova tragické. Obávám se, že podzim to už nezachrání,“ uvedl. Podle ředitele chybí hlavně turisté z Velké Británie, kteří v minulosti maďarské hlavní město s oblibou navštěvovali.

Ředitelka Hotelu Aquincum Áva Molnár-Némethová lituje, že ani letos se neuskuteční oblíbený hudební festival Sziget. „V čase Szigetu jsme měli vždy plno,“ říká. Další problém majitelů hotelů a restaurací je, že zaměstnanci, kteří byli v čase pandemie nuceni opustit tuto dráhu, se nevrací. Chybí hlavně kuchaři, číšníci a pokojské. Našli si stabilnější práci, kde nehrozí nečekané výpadky.

Loni situaci zachraňovali místní

Podobná je situace také u jezera Balaton. Web 24.hu konstatuje, že o kvalitní personál byla nouze i v předchozích létech, ale letos je to ještě mnohem horší. „Situace je téměř neřešitelná. Po pandemii otevíraly restaurace najednou po celé zemi a sehnat kvalitní personál je nemožné,“ říká András Dobai, majitel pizzerie Kredenc ve městě Balatonfüred. Majitelka zdejšího bistra Nikoletta Nagy-Golyánová patří mezi pozitivní výjimky. „Loňský personál se nám podařilo udržet pohromadě a kromě dvou či tří brigádníků už nehledáme nikoho,“ dodává spokojeně.

U Balatonu byla přitom loňská sezóna velmi úspěšná, protože Maďaři v obavách z pandemie necestovali tolik do zahraničí a dovolenou trávili ve větší míře u „vlastního moře“. Ta letošní je zatím s velkým otazníkem.

Reklama

Výběr článků