Hlavní obsah

Léto láká ke karavaningu. Zkuste zajímavou výzvu 3x7

S nadcházejícím létem a uvolňováním opatření začíná růst zájem o dovolené. Na popularitě pak nabírá i cestování v karavanu. Zkušená karavanistka Klára Hájek Velinská, která prošla výzvou 3x7, radí, kam vyrazit a na co si dát pozor.

Dovolená v karavanu přináší mnoho výhodVideo: Novinky

 
Článek

Stále více lidí začíná přicházet na chuť karavaningu. S vlastním domem na kolech se totiž dá pohodlně dojet kamkoliv a užít si příjemnou dovolenou v mnohých zákoutích naší republiky. Pro poznání Česka motivuje také výzva 3x7, díky které poznáte s pomocí karavanu sedm krajů za krátký čas.

„Vyrazili jsme na velkou výzvu, která se jmenuje 3x7 v karavanu. Jejím cílem je mimo jiné ukázat karavanistům, že není třeba pro aktivní dovolenou v pohybu jezdit do zahraničí, ale můžete ji zažít i tady. 3x7 znamená, že za sedm dní projedeme sedm kempů a sedm krajů,” vysvětluje známá propagátorka kempování a karavaningu Klára Hájek Velinská.

„Dnes se nám to povedlo, je poslední den výzvy a musím říct, že těch zážitků je obrovské množství a rozhodně doporučuji každému, kdo se nebojí aktivně cestovat a chce toho hodně zažít, aby si svou osobní výzvu také udělal,“ motivuje Hájek Velinská.

Češi v lockdownu touží po přírodě. Berou útokem chalupy i karavany

Domácí

Během výzvy navštívila Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Středočeský kraj a nakonec zakotvila v Praze.

Zájem o koupi či zapůjčení roste

Předností karavaningu je především to, že si vezete svůj malý dům s sebou a můžete kdykoliv odjet jinam. „Velká výhoda bydlení na cestách v obytném voze je, že během pěti minut, od doby, kdy se rozhodnete, máte zabaleno, vyjíždíte, přesouváte se o sto kilometrů, o dvě stě, o tři sta – čili vás ani nemůže překvapit špatné počasí, protože máte dům na kolech s sebou a těch možností na cestování po České republice je strašně moc,“ zmiňuje Klára Hájek Velinská.

Správný obytný vůz by měl obsahovat kuchyňku, koupelnu, jídelní stůl a další věci, které na cestách potřebujete. Výhodou také je, že dnes nemusíte ani karavan vlastnit, existuje totiž velká síť půjčoven kvalitních a prověřených vozů. Díky tomu si dovolenou v karavanu můžete nezávazně vyzkoušet a ověřit si, jestli si ho v budoucnu pořídíte nastálo.

„Podle našich informací roste enormně zájem o koupi nebo zapůjčení obytných vozů a přívěsů. Jen v dubnu letošního roku stoupl počet nových registrací obytných vozů oproti dubnu roku 2020 o cca 170 procent, u obytných přívěsů o zhruba 113 procent. Také valná většina prodejců hlásí, že v případě objednávky nového karavanu dle přání zákazníka je dodací lhůta až začátkem roku 2023. Nyní jsou k dispozici pouze skladové vozy, na neskladové se čeká minimálně rok,“ říká ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Jak nocovat na cestách? Za pár korun dobrodružství, za miliony pocit německého důchodce

Podcasty

Zájem o karavaning je obrovský. Už loni v kempech vzrostl počet ubytovaných na zhruba 60 tisíc hostů a velký nárůst se očekává i letos. Obsazenost v kempech je už nyní 70 procent. Vloni přijelo do kempů v Česku 1 283 000 tuzemských hostů a strávili v nich 3 187 000 nocí.

V České republice je pak na 550 kempů a tábořišť, kde se dá pohodlně zaparkovat a užít si bezpečnou a originální dovolenou ve své domovině. Výběr je tak obrovský, že si vybere každý dle svých potřeb a předností.

Obezřetnost je namístě

Při jízdě karavanem je ale nutné být také velmi obezřetný. „My jsme se drželi po kraji republiky, kde jsou obecně užší silnice a přesahují přes ně stromy a větve. Je tak důležité jet pomalinku, v klidu, a kdyby náhodou někdo troubil, tak to nevadí, protože už ho stejně nikdy neuvidíme,” uvedl řidič obytného vozu David Lančer.

„Délka karavanu je do šesti metrů, takže před každou památkou kdekoliv v centru města se s ním dá v pohodě zaparkovat,“ zmiňuje Lančer.

PŘEHLEDNĚ: Jaké podmínky jsou pro vstup do oblíbených destinací Čechů

Svět

Hájek Velinská dodává, že nezkušené řidiče může překvapit třeba jízda zatáčkami. Pozor se podle něj musí dávat i na mosty kvůli jejich výšce. „Jinak se dá říct, že je jízda hodně podobná jízdě osobním vozem,“ upozorňuje. Spousta rad se podle zkušené karavanistky dá najít i na internetu.

Reklama

Výběr článků