Článek
Než začnete balit příruční zavazadlo, vždy je třeba získat odpovědi na několik zásadních otázek. Především jaká je povolená velikost a váha, což se liší nejen u různých aerolinek, ale též podle zaplaceného tarifu letenky. Vždy počítejte s tím, že do rozměrů zavazadla se počítají i kolečka kufrů nebo držadla, měřte jej proto v nejobjemnějším místě.
Kupříkladu příruční zavazadlo u aerolinek Smartwings má v ekonomické třídě povolené rozměry 55 × 40 × 23 a váhu 8 kg. U Ryanairu je v základní ceně letenky jen malá osobní taška o rozměrech 40 × 20 × 25 bez uvedené váhy, která ale musí být „zvládnutelná“, a velikost zavazadla bývá často pečlivě kontrolována.
Aerolinky easyJet mají v economy povolené rozměry kabinového zavazadla 45 × 36 × 20 cm a váhový limit je 15 kilogramů, pasažér ale musí být schopen zavazadlo sám bez problémů zvednout. Rozměry příručního zavazadla u aerolinek Emirates se musí vejít do 55 × 38 × 22 cm a váhy sedmi kilogramů v ekonomické třídě, deseti v prémiové ekonomické a v obchodní a první třídě jsou dovolena hned dvě taková zavazadla na osobu.
Když víte, jak velké a těžké zavazadlo můžete mít, nabízí se otázka, zda se jedná o jediný kufr, tašku či ruksak, se kterým cestujete, nebo budete mít i větší odbavené zavazadlo.
V případě druhé varianty je balení příručního zavazadla mnohem jednodušší, protože se pak jedná jen o balení největších nezbytností a jakési zálohy pro případ, že hlavní kufr na místo určení nedorazil spolu s vámi. Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, vyžaduje to pečlivější výběr obsahu dle plánovaných aktivit.
Doklady, léky i oblečení
„Ačkoli k tomu nedochází často, může se stát, že na letišti kupříkladu zapomenou naložit kufr do letadla. Pro tento případ je jistější mít u sebe to nejnutnější, co budete potřebovat v následujících minimálně 24 hodinách, než aerolinky kufr doručí do destinace. Do příručního zavazadla si proto přibalte všechny potřebné léky, hygienické nezbytnosti, elektroniku, pár základních kusů oblečení a u zájezdů k moři plavky, abyste si začátek dovolené užívali bez omezení,“ uvedl pro Novinky mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.
Obecně by mělo příruční zavazadlo obsahovat především všechny potřebné doklady pro cestu do zahraničí, peníze, léky, elektroniku, rezervní oblečení, kosmetiku a hygienické pomůcky a zbude-li místo, i nějakou tu zábavu do letadla či cílové destinace.
„Cestovní pas, občanský průkaz, letenky, potvrzení o ubytování, cestovní pojištění i platební karty – to vše doporučujeme uložit do elegantního cestovního pouzdra nebo stylové peněženky. Vše tak budete mít přehledně uspořádané, bezpečně uložené a kdykoliv po ruce. Praktickým detailem je i hotovost v drobnějších bankovkách – vždy připravená na menší výdaje, kde platební karta nemusí stačit. Doporučuji také mít důležité doklady, jako jsou pas a občanský průkaz, ofocené a uložené v telefonu i vytištěné – pro případ, že byste o své doklady nebo mobil přišli,“ doporučila obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.
Co se týče léků, nezapomeňte nejen na ty, které berete pravidelně, především na předpis, ale i medikamenty na bolest, možné alergie, mast na kousance od hmyzu nebo žahnutí od medúzy. U repelentů, opalovacích krémů, parfémů a dalších tekutin je třeba v případě příručního zavazadla hlídat objem do 100 mililitrů.
Z hlediska oblečení se řiďte předpovědí počasí v cílové destinaci, ale zkuste počítat i s extrémnějšími variantami. Je ideální, když se kousky a vrstvy z lehkých přírodních materiálů dají kombinovat. Ty nejobjemnější či nejtěžší kusy si ideálně oblečte do letadla. Vyrážíte-li do slunných destinací, nezapomeňte na klobouk či kšiltovku a sluneční brýle, které můžete mít rovnou na hlavě.
Ohledně obuvi zvažte jak praktičnost, tak rozměry a váhu. Obvykle se vyplatí jeden pár pevnější a jeden elegantnější či volnočasové obuvi.
Kosmetika a elektronika
V případě hygieny v naprosté většině hotelů a pronajatých ubytování bývá k dispozici mýdlo, sprchový gel a šampon, pokud lpíte na oblíbených značkách, můžete využít opětovně použitelné umělohmotné cestovní mini lahvičky, abyste si nemuseli brát celá balení.
Předem si ověřte, zda budete v dané destinaci potřebovat cestovní adaptér do zásuvky. Někdy bývá k zapůjčení k dispozici na recepci hotelu, ale není to pravidlem.
Co se týče nabíječky na mobilní telefon, popřípadě powerbanku, vždy je jistější mít jeden náhradní kabel navíc pro případ, že by ten první vypověděl službu. Kdo rád čte, může přibalit praktičtější variantu klasické knihy, elektronickou čtečku, do které se vejde množství oblíbených titulů.
Klíče od domu či auta, jež budete potřebovat až na konci cesty, je vhodné uložit na bezpečné místo a ideálně zajistit zipem či karabinou, abyste po návratu nepodlehli panice, když zapadnou hlouběji do zavazadla.
Nezapomeňte, že trénink dělá mistra. Čím častěji budete balit, tím pohodovější, efektivnější a příjemnější činnost to pro vás bude.