Hlavní obsah

Tam, kde Země končí, začíná Patagonie: Zdolejte hory a vykoupejte se s tučňáky

21. 4. 2011, 10:47

Až na samý okraj světa vás zavedou nekonečné pláně daleké Patagonie. Když se ale zeptáte místních domorodců, řeknou vám pravý opak a otočí mapu vzhůru nohama. Tady jste na vrcholku světa! Noc bez tmy, začátek konce, ledové hory. Patagonská pampa je drsná i rozmarná a chutná po červeném víně.

Článek

Tam, kde se jižní Argentina snoubí s chilskými fjordy And, leží oblast zvaná Patagonie. Své jméno tenhle překrásný konec světa získal od jeho evropských objevitelů. Zdejší indiáni byli totiž díky drsnému podnebí statní a oproti Evropanům měřili až o 30 cm víc. V zimě si navíc obouvali velké kožešinové boty a tak vznikl název „Patagonas“ neboli „Velká tlapa“.

I když jsou labužnické výlety dnes velmi populární, do Patagonie se jezdí především na dobrodružné výpravy do zdejších úchvatných národních parků. Často se sem cestovatelé vydávají při svých poutích Argentinou, z jejích letišť se sem také snadno dostanete. Je ale možné vydat se sem na vlastní pěst a koupit si letenku až na nejjižnější cíp Ohňové země.

Dobrodružná výprava se stanem a spacákem

Kolem 30 tisíc by vám na letenku v akci mohlo stačit, nezapomeňte ale dostatek pesos (1 ARS = 4 Kč) na kempy. Hotely tu vyjdou o dost dráž a jinde než ve vyhrazených tábořištích se spát nesmí a dost se to hlídá. Po celé Patagonii se pak dostanete poměrně snadno místními autobusy, ale je dobré si koupit lístek s předstihem. Naštěstí jsou zdejší obyvatelé velmi milí a je jim naprosto cizí jakákoli vypočítavost. Rádi vám pomohou i zadarmo.

Pokud si ale od těchto končin slibujete poklidnou dovolenou, jste na omylu. Obrovské ledovcové hory, špičaté vrcholky červených skal a stáda huňatých ovcí – taková pěkná vycházka? Kdepak - zdejší okruhy jsou sice nadpozemsky krásné, ale jde se třeba 5 dní opravdu drsným terénem. O to největší dobrodružství se ale vždy zaručeně postará nevyzpytatelné patagonské počasí.

Národní park Los Glaciares

Nedaleko města El Calafate se rozkládá přírodní zázrak. Za necelých 100 Kč se dostanete do národního parku Los Glaciares, jedné z největších zásobáren pitné vody na světě. Neuvěřitelně modré ledovcové hory vás každou chvílí ohromí řevem odlamujícího se ledu. Skalní masívy hor Fitz Roy a Cerro Torre jsou také jedny z nejtěžších alpinistických terénů na světě.

Ledovec Perito Moreno je obrovská ledová stěna o šířce pěti kilometrů a výšce šedesát metrů. Nenechte se zmást modrým nebem – mrzne tady. K ledovci se můžete vydat buď po dřevěné cestě anebo si zaplatit výlet na lodi, která se k němu plaví dvakrát denně. Vždycky si ale dávejte pozor na odlamující se led, ten tu má bohužel pověst zabijáka.

Národní park Torres del Paine

Když cestou z Los Glaciares překročíte argentinsko chilskou hranici směrem do Chile, ocitnete se v národním parku Torres del Paine. A budete-li mít štěstí na počasí, čeká vás tu nezapomenutelný pohled na tři obří žulové věže nad modrým jezerem a se zasněženými štíty v pozadí. Za úsvitu červené špičáky jsou ale jen jednou z mnoha krás tohoto skalního masivu.

Jezera všech možných barev, fjordy chilského pobřeží, kamenité svahy nebo azurové ledovce. Monumentální a různorodou krajinu si nejvíc užijete od prosince do března, kdy tu teploty můžou vyšplhat až ke 20°C a hlavně je tu skoro nepřetržitě den. Do parku se platí vstup asi 600 Kč a je v něm spousty kempů a tábořišť. Je dobré si tu nocleh zarezervovat předem u cestovních kanceláří v okolních městech, v sezóně je tu totiž dost plno.

Ohňová země dávných indiánů

Až vás krása Torres del Paine omrzí, nasedněte na trajekt a přeplavte se přes Magalhaesův průliv do bájné Ohňové země. Kdysi dávno tu planoucí ohně indiánů lemovaly členité pobřeží a stály u počátku jména tohoto souostroví, když ho objevili Magalhaesovi námořníci. Stejně jako tehdy, ani dnes už za městem Ushuaia, posledním na břehu ostrova, žádná cesta nevede. Tady začíná konec světa.

Poznávací zájezdy do Argentiny a Chile nabízí mnoho cestovních kanceláří. Často právě s několika dny v úchvatné Patagonii. Jedinečné bohatství těchto zemí můžete poznat i sami a vydat se jen s batohem a spacákem do zrádných hor. Odměnou vám ale bude jedinečný pocit samoty a nesmírné svobody, pronikavě krásná příroda, nedotčená civilizací. Extrémy počasí a led mohutných hor, nekonečné pláně. Patagonie je branou do neznáma, je perlou zdobící konec a začátek Země.

Co byste si neměli nechat v Patagonii ujít?
Kolonie tučňákůOstrov Magdalena leží uprostřed Magalhaesova průlivu a najdete tu kolem 60 000 párů tučňáků. Ti sem přicházejí hnízdit vždy v září a kolem ledna už vyvádějí mláďata schopná vydat se na moře. Ostrov je neobydlený, tedy pokud nepočítáme onu obrovskou kolonii tučňáků.
Ledovec Perito MorenoPerito Moreno je jedním z mnoha ledovcových splazů, které najdete v národním parku Los Glaciares. Patří ale k těm největším, navíc se pohybuje velmi rychle – až 2 m za den. Táhne se údolím celých 30 km, než dosáhne místa svého zániku ve vlnách Lago Argentino.
Východ slunce v Torres del Paine V rezervaci Torres del Paine nesmíte vynechat východ slunce pod nejznámějšími věžemi parku. V tu krátkou chvíli na ně totiž dopadají červené paprsky a do zešeřelé krajiny zasvítí červené kužely na obzoru.

Čtěte dále:

Láká vás vůně dálek a zajímáte se o cestování? Pak se mrkněte na naše další články v rubrice. Najdete tam například:

Dále jsme psali o Súdánu, revoluční Kubě, prázdninovém Queenslandu nebo exotické Tonze. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Patagonie a za dalšími jihoamerickými skvosty

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Argentiny:

Unikátní okruh po nejkrásnějších místech Chile a Argentiny spojený s 5 denní plavbou v Patagonii a k mysu Cape Horn.

Ostré štíty velehor, telící se ledovce, velryby, pampa v kombinaci s návštěvou nejjižněji položeného města planety. Získejte úchvatné zážitky na celý život.

Kombinace, která Vám umožní poznat kulturní tradice zemí a velkolepé přírodní scenérie, kdy spatříte mimo jiné i majestátní Aconcaguu.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel

Anketa

Kdybyste si mohli vybrat z těchto míst v Jižní Americe, kam byste vyrazili?
Do Ria de Janiera v době karnevalu
9,3 %
Do oblasti Amazonie
20,4 %
Do ledové Patagonie
20,1 %
Poznávat vrcholky And
6,6 %
Do národních parků jako je například Torres del Paine
43,6 %
Celkem hlasovalo 776 čtenářů.

Patagonie - Praktické informace

Patagonie je území, rozkládající se na jihu Argentiny a Chile. Je proto také tvořena dvěma odlišnými krajinami - východní (argentinskou), suchou náhorní pampou a západní (chilskou), vlhkou hornatou krajinou. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado.

Je zde velice drsné podnebí, ale také velké množství ledovců a dalších přírodních skvostů. Během třetihor tady ledovce vytvořily hluboká údolí při pobřeží, která jsou dnes zaplavena a vytváří tak hluboké zálivy, fjordy. Díky originální a panenské přírodě tu najdete nepřeberné množství národních parků.

Při svých cestách vždy pamatujte na časový posun, který se v jednotlivých částech území mění. Hotely jsou tu poměrně drahé, ale všude je dost tábořišť a kempů. Táboření mimo ně se však přísně trestá. Platí se tu pesem, 1 peso je asi 4Kč.

Všechny jízdenky a ubytování se snažte rezervovat předem, v hlavní sezóně totiž není problém, že se do autobusu nebo hotelu nevejdete.

První obyvatelé sem zřejmě přišli před více než 10 000 lety ze severu. Nejstarší nálezy odkazují ke kultuře Río Gallegos. Pro Evropu objevil Patagonii Portugalec Fernao Magalhaes v roce 1519.

Vedro, zima, vichr z hor

Třicetistupňová vedra i mráz, obloha bez mráčku i propršený den. Všechny rozmary počasí na vás chystá právě Patagonie. Jediné, čím si můžete být jisti, je vítr. Do batohu kromě teplého spacáku přibalte i funkční prádlo a zimní výbavu, zapomenout se ale nesmí ani na opalovací krém a nepromokavé pláštěnky.

Související články

Výběr článků