Hlavní obsah

Do Súdánu za magickými pyramidami a poklady starověkého Egypta

Podívat se na pyramidy v Egyptě vyžaduje značnou vytrvalost. Přebujelý turistický ruch vás nenechá vydechnout prakticky nikde a vychutnat si tak původní krásu magických divů světa vás bude stát nejednu nervovou buňku. Nedaleko přecpaných egyptských parkovišť ale tiše stojí mnohem větší komplex starověkých pyramid a staveb všeho druhu, téměř nikým nepozorován. Vše, co musíte udělat je jen popojet po Nilu trochu na jih, do Súdánu.

Do Súdánu za magickými pyramidami a poklady starověkého Egypta

Určitě vás napadne, že cestovat do Súdánu může jen blázen, neboť dlouholetý konflikt v Dárfúru opravdu není ideálním zážitkem z dovolené. Pravdou ale je, že Súdán je největším africkým státem a že Dárfúr je od božsky krásných archeologických nalezišť asi tak daleko, jako Praha od Kyjeva. V posledních letech se navíc politická situace v Súdánu zásadně uklidnila a po nedávném referendu se jižní, křesťanská část státu, zřejmě konečně oddělí od té severní, muslimské.

Bohatá historie země, která tu dodnes vyvolává spory, se ale v první řadě zasloužila o nezměrné množství zcela unikátních památek a artefaktů z dob nejstarších civilizací. Zcela opuštěné a bez dohledu se v Nubijské poušti z ničeho nic tyčí hloučky pyramid a chrámů. Královská nekropole Meroe vám vyrazí dech krásou asi stovky pyramid v sousedství nádherných písečných dun.

Meroe – královská nekropole

Město Meroe se spolu s Napatou stala postupně sídlem nezávislého království Kuš, které vystřídalo egyptskou nadvládu. Kušité se od Egypťanů ledacos naučili a za své přijali i oblíbené bohy Amona, Isis nebo Hora. Také stavba pyramid mrtvým faraónům a jejich rodinám je důsledkem dlouholetého egyptského vlivu.

Právě v Meroe se před vámi z ničeho nic v poušti zjeví překrásné pyramidy, vyrůstající z písku jako velkoměsto. K návštěvě unikátních černých pyramid z doby Merojské říše (600 př.n.l. – 350 n.l.) musíte mít povolení, které se uděluje v Chartúmu, je možné ale koupit povolení na místě za 10 dolarů.

Merojské písmo

Egyptské hieroglyfy starověkým Núbijcům zřejmě nešly, jejich písmo s nimi totiž nemá nic společného. 23 symbolů se prý spíše podobá staroperštině nebo etruskému písmu. Rozluštit písmo už se sice historikům podařilo, ale hádankou stále zůstává samotný merojský jazyk.

Napata – pohřebiště na úpatí hory

Pár kilometrů od řeky Nil se tyčí hora Jebel Barkal. Tato Svatá hora je z červeného pískovce a díky své jedinečné velikosti a kráse byla vždy místem náboženského významu. Na jejím úpatí staří obyvatelé království Kuš postavili město Napata, které bylo po několik staletí hlavním městem celé říše. Proto tu najdeme rozlehlá pohřebiště a také množství ještě neodkrytých archeologických nalezišť.

Pyramidou, kterou v těchto místech rozhodně nesmíte přehlédnout, je nejvyšší pyramida faraóna Taharqy, měřící 50 metrů. Ten nejkrásnější zážitek vás ovšem čeká uvnitř, protože vidět ty úchvatné malby a reliéfy jen za svitu hlídačovy lampy je prostě neuvěřitelný pocit.

Chartúm – soutok dvou Nilů

Hlavní město Súdánu Chartúm leží v údolí řeky Nilu v místě, kde do Bílého Nilu vtéká Modrý Nil. Leží v tropickém pásu, takže průměrná měsíční teplota činí v lednu 22,7 °C a 31,6 °C v červenci. Přestože město bylo založeno až v roce 1821 Egypťany jako vojenský tábor, rychle se vypracovalo na důležitý uzel celé země. Když pak v roce 1898 Súdán ovládli Britové, přebudovali Chartúm v unikátním koloniálním stylu.

Historické bohatství celé země na vás v Chartúmu čeká v místním archeologickém muzeu, jehož expozice obsahují sbírky z mnoha období súdánské historie. Ve zdejší zahradě pak stojí dva zrekonstruované egyptské chrámy, zachráněné ze zaplavené oblasti Násirova jezera.

Levné ubytování i jídlo se dá v hlavním městě najít v okolí velké mešity a s jeho hledáním vám ochotně pomůže první Súdánec, na kterého narazíte. Ale nic není zadarmo, mějte proto po ruce sadu propisek a bonbóny, protože právě tyhle u nás obyčejné věci jsou v Súdánu silným platidlem.

Pokud se rozhodnete do Súdánu vydat, dobrou radou bude nešetřit a zaplatit specializované cestovní kanceláři nebo alespoň někomu, kdo vám na místě pomůže vše zařídit. Cena poznávacích zájezdů „se vším všudy“ se pohybuje okolo 60 - 70 tisíc Kč, samotná letenka vás vyjde zhruba na 20 tisíc. Pak to může být ryze vaše dobrodružství.

Kromě letenky budete ale potřebovat také vízum a očkování proti žloutence A a B a břišnímu tyfu. Každý individuální návštěvník Súdánu se navíc musí zaregistrovat v průběhu 7 dní na oddělení cizinecké policie.

Čtěte dále:

Súdán není jediná zajímavá destinace, o které jsme v poslední době psali. Skrze články v rubrice Exotika můžete zavítat třeba do Queenslandu, na Tongu, Seychely, do thajské kuchyně nebo na severozápad USA.

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Súdánu a okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Súdánu a okolí:


Zájezdy Súdán

Objevte zemi černých faraonů, opuštěné pyramidy v poušti, archeologické klenoty, které stále čekají na své objevení v nekonečné nubijské poušti.

Velký okruh po Izraeli

Objevte Svatou zemi, z níž vzešla velká náboženství i kulturní tradice. Poznejte základ naší civilizace a navštivte Izrael.

Velký okruh Egyptem

Ohromující pyramidy králů Staré říše měly zvěčnit dávné vládce.Vydejte se po Nilu za krásami Egypta!

Autor: Viola Kratochvilová & ESO travel

Anketa
Plánujete letos dovolenou v oblasti Egypta nebo Súdánu?
Ano, myslím, že je tam už bezpečno
30.3 %
Ano, ale mám trochu obavy
7.1 %
Ne, tyto destinace mě nelákají
34.7 %
Ne, právě z důvodu nedávných nepokojů
27.9 %
Celkem hlasovalo 294 čtenářů.

Praktické informace

Klima Súdánu je tropické směrem od rovníku, subtropické ve středu a kontinentální na severu země, kde tento největší africký stát sousedí s Egyptem. Tohle sousedství mělo vždy zásadní vliv na celou kulturu staré Núbie – dnešní severní části Súdánu. Množství pyramid, které tahle vyprahlá země nabízí, je tak dokonce větší než v turisticky vytíženém Egyptě. Díky pobřeží Rudého moře a významnému Nilu byla Núbijská civilizace velmi vyspělou již dávno před naším letopočtem.

Ve dvacátém století na Súdán dolehly krvavé spory převážně náboženského charakteru. Muslimský a arabský sever a křesťanský a černošský jih navíc nemohly najít společnou řeč díky nalezištím ropy, která se rozkládají na hranicích obou historických území. Když k tomu ještě přidáme diktátorský režim a nucené spojení dvou národnostně i nábožensky odlišných zemí, vznikne desítky let dlouhá občanská válka.

Konflikt v Dárfúru byl bohužel jen jedním z mnoha úsilí národnostní menšiny o osamostatnění. Dnes je situace relativně stabilizovaná, čeká se na rozsudky nad diktátorským režimem.

I přes dobrodružnou nedávnou historii je Súdán relativně bezpečným místem, kde se dá zažít unikátní poznávací dovolená právě díky nízké míře cestovního ruchu. Lidé jsou tu nadmíru milí a pokud budete respektovat základní pravidla chování v muslimských zemích, přijedete domů nadšení. Jako běžný turista, který se pohybuje v hlavním městě a na sever od něj, se s nebezpečím nesetkáte.


Jak se (ne)chovat v muslimské zemi

Notoricky známý je úzus v oblékání – dívky z ciziny vyvolávají rozruch samy o sobě, je proto nanejvýš nevhodné podporovat tento zájem holými rameny, hlubokými výstřihy a minisukněmi.

Také leváci budou mít problémy – levá ruka je totiž považována za nečistou a proto s ní nesmíte gestikulovat, zdravit nebo jíst. Nesluší se také obracet se k lidem zády, vystrkovat na ně chodidla nebo podrážku bot, líbat se na veřejnosti nebo vodit ženu za ruku.

Muslimům rozhodně nenabízejte alkohol a vepřové a alkohol na veřejnosti ani nepijte.

 

Egypťané v Súdánu

Neuvěřitelné bohatství starověkého Egypta má svůj původ mimo jiné ve zlatých dolech Núbie, nynějšího severního Súdánu. Doklady o obchodních stycích těchto dvou starověkých civilizací pocházejí už z doby 3000 let před naším letopočtem. Během období Střední a Nové říše dokonce mocný Egypt území svého obchodního partnera opakovaně obsadil a získal tak neomezený přístup nejen k jeho zlatu, ale i k exotickému zboží rovníkové Afriky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků