Hlavní obsah

Poznejte nejslavnější průplavy světa: Kde mají vodní kanál dlouhý 1776 km?

9. 1. 2016, 14:00

Vítr, zima, napětí, vysoké vlny, to byly často velcí nepřátelé námořníků, kteří ve složitých podmínkách obeplouvali celé kontinenty, aby se dostali tam, kam potřebovali. Díky průplavům, jako jsou ty v Panamě nebo Egyptě, se lidé a náklady dostávají po moři do cíle daleko rychleji. Průplavy, které to umožňují, se stávají vyhledávanými turistickými atrakcemi. Pojďme si představit ty nejdůležitější z nich.

Foto: bigstock.com

Takhle umí v noci zářit Velký průplav v Číně.

Článek

Vodní architektura kvetla už ve starověku, člověk se odjakživa snažil zjednodušit a přizpůsobit si cestování po moři a po řekách. Podíváme se na několik průplavů, ušetřily lodníkům obeplutí kontinentu nebo výrazně zasáhly do statistik.

Nejdelší systém průplavů se stavěl stovky let!

Začneme v Číně. Tady mají jeden technický zázrak jménem Velký průplav (nebo Velký kanál či, chcete-li, Velký kanál Peking – Chang-čou).

Myšlenka na vybudování jeho prvního úseku pochází už z osmého století před naším letopočtem, práce započaly o tři století později. Průběžně až dodnes se kanál prodlužoval a rozšiřoval, a tak dnes mají v nejlidnatější zemi světa opravdový technický div – 1776 km dlouhou soustavu průplavů.

Foto: Jiří Kolbaba

Rozdíl hladin na koncích Panamského průplavu může kvůli přílivům a odlivům činit až 40 m.

Ten nejslavnější: Panamský průplav

Další průplav je ten možná nejslavnější. Díky němu se totiž plavci nemusí vydávat na dlouhou cestu kolem Jižní Ameriky. Přes 81 km kanálu se 6 zdymadly vše ulehčuje, 150–305 m šířky umožňuje proplutí i velkým tankerům.

Loni vedla přes Panamu populární cesta z Prahy kolem světa. Pasažéři Boeingu v luxusní úpravě sem přiletěli z jamajské pláže Negril a poté pokračovali do brazilského Ria. Přes několik zastávek v Americe a Tichomoří se dostali k mystickým indonéským a vietnamským chrámům.

Foto: Jiří Kolbaba

Při cestách po Panamě se k vám může přidat i takovýto nečekaný návštěvník.

Cesta kolem světa, při níž v 10 lokalitách lidé zůstávají asi 3 dny, je ve světě populární koncept, který se úspěšně etabloval i v našich končinách. Od roku 2011 jedna z českých cestovních kanceláří vozí klienty vlastním letadlem po atraktivních exotických destinacích celého světa.

Čtěte také:

Foto: bigstock.com

Jezero Gatún v sousedství Panamského průplavu.

Nejdelší: Volžsko-baltský průplav

Měří 588 km a stavitelé ho dokončili už roku 1964. V té době šlo o unikátní počin a stejně tak by tomu bylo i dnes. Takto dlouhé průplavy se téměř vůbec nestaví ani v naší době. Jelikož čínský multikanál sestává z několika menších průplavů, za ten nejdelší samostatný můžeme považovat právě Volžsko-baltský průplav.

V Rusku není o opravdu dlouhé a stavitelsky náročné vodní stavby nouze. Volhu spojují také s Donem nebo řekou Moskvou. Moskevský kanál vznikal ve třicátých letech, a to pět let, což tehdy bylo na tak náročnou stavbu dosti rychlé.

Foto: bigstock.com

Ruská Volha má odbočky do několika kanálů.

Díky propojení ruských toků se dnes turisté mohou plavit po zajímavých místech matičky Rusi a vždy vystoupit na břeh, užít si pěkný den a pokračovat dál na jedné lodi. Takové plavby jsou velmi populární a lze se na ně vydat i s českými cestovními kancelářemi.

Přečtěte si o vzdálených lokalitách:

Suezský průplav otevírá bránu z Evropy do světa

Na délku má sice jen 169 km, ovšem významem předčí i některé daleko delší. Zkracuje totiž cestování ze Středozemního do Rudého moře skrz Egypt. Zatímco v minulosti museli námořníci celou Afriku obeplouvat, od roku 1869, kdy začal průplav fungovat, mají plavbu asi o 10 tisíc km kratší.

Foto: bigstock.com

Suezským kanálem uprostřed obrázku se z Evropy rychle dostanete do Rudého moře, zkracuje se tak cesta do Indického oceánu.

Stavba průplavu začala v polovině 19. století. V Prvních fázích zajišťovalo zásobování 1800 velbloudů, kteří do oblasti přinášeli vše potřebné včetně materiálu a jídla a pití pro dělníky. Původní plány nepočítaly s velikostí nákladních lodí počátku 21. století, a tak ještě donedávna musely velké tankery kontinent obeplouvat pěkně postaru. Po rozšíření průplavu v roce 2010 už se většina z nich do kanálu vejde.

Inzertní sdělení: Vydejte se na pohádkovou dovolenou do světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Poznejte rozsáhlé přírodní rezervace, koloniální památky, kouzelné ostrovy, křišťálové moře a nádherné pláže. To vše + Panamský průplav a výlet po Gatúnském jezeře.

Projděte se po Velké zdi, prohlédněte si kdysi nejbohatší město světa Xi’an se slavnou terakotovou armádou, pulsující Šanghaj, romantické Suzhou a samozřejmě Peking!

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o nejluxusnějších resortech na Maledivách, dále o ostrovním ráji Zanzibaru nebo se podívejte na fotky z Thajska. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa

Vydali byste se za moře raději lodí, nebo letadlem?
lodí
20,5 %
letadlem
34,1 %
záleželo by na to, kam bych jel(a)
33 %
ani jedním
12,4 %
Celkem hlasovalo 88 čtenářů.

Čína - Praktické informace

Obrovská Čína se rozlohou vyrovná celé Evropě a žije v ní pětina všech obyvatel Země. Díky tomu tu ale najdete nejrůznější přírodní podmínky a spousty unikátních památek. Na severovýchodě se rozkládají pouště, na východě nížiny a na jihozápadě Himaláje. K tomu všemu ještě nesmíme zapomenout na okupovaný Tibet, který se zcela vymyká všemu ostatnímu.

Při cestě do této překrásné země nesmíte zapomenout anglicko – čínský slovník. Nejen že usnadníte konverzaci špatně jazykově vybaveným Číňanům, hlavně ale nikdy nebudete umět správně vyslovit čínská slova a obrázky. Z těchto důvodů je dobré nechat si od někoho „nakreslit“ třeba jméno vašeho hotelu apod.

Taje čínského kalendáře

Každý z nás už asi někdy slyšel, že rok, ve kterém se narodil, patří v čínském kalendáři nějakému zvířeti. Podle čínského zvěrokruhu totiž kraluje každému roku jiné zvíře – může to být tygr, buvol, pes, prase nebo třeba drak.

Samotný čínský kalendář je údajně nejstarší na světě, protože vznikl roku 2637 př. n. l. a na rozdíl od našeho, který se orientuje podle Slunce, čínský je sestaven podle pohybů Měsíce. Nový rok se slaví na konci ledna.

Čínské hůlky

Pokud v Číně dostanete chuť na nějakou z místních specialit, připravte se na jídelní hůlky. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, bambusu a z plastu a užitečné jsou především pro ty z vás, kteří se snažíte zhubnout. Ne snad proto, že se pomocí hůlek nenajíte – až vás to Číňané naučí, najíte se, ale budete hůlkami brát jen malá sousta, nebudete hltat a budete jíst delší dobu, takže si vaše tělo stačí včas uvědomit, že už nemá hlad.

Související články

Výběr článků