Hlavní obsah

Po stopách Fidela a Che Guevary: vydejte se na „revoluční” Kubu, dokud to jde

18. 8. 2015, 17:00

Časy se mění. Kuba - země nádherných pláží, skvělého rumu a ještě lepších doutníků – se otevírá světu. Stát, který mnozí cestovatelé považují za místo, kde se zastavil čas, se proměňuje. A to nejen politicky. Chcete na vlastní kůži zažít atmosféru dávno skončených časů? Tak se na Kubu vydejte, dokud je čas. Do městečka Santa Clara za Che Guevarou i uličkami staré Havany, kterými dodnes jezdí staré americké veterány.

Foto: www.bigstockphoto.com

Havana, kubánská metropole, je krásná. Občas se jí přezdívá Paříž Karibiku.

Článek

Konec „starých“ časů je tady – americký prezident si podává ruku s Raúlem Castrem a slavné doutníky Cohiba, pro něž se tabák pěstuje na tajném místě na jediném malém políčku o rozloze 700 akrů, už si nedopřávají jen čelní představitelé komunistické strany, ale i turisté. Pro běžné Kubánce jsou ale pořád nedosažitelným luxusem.

Na Kubě můžete bydlet v luxusním hotelu i v skromných privátech, kouřit doutníky za pár korun i desítky dolarů, popíjet koktejly na pláži ve Varaderu nebo čistý rum ve světoznámé hospůdce La Bodeguita del Medio, jíst v drahých restauracích či stát frontu na banány. Koho zajímá novodobá historie a chce prožít revoluční dovolenou, neměl by s cestou na Kubu otálet.

Stará dobrá Havana

Poznávací okruh po Kubě nemůže začít jinde než v Havaně, hlavním městě ostrova s bohatou historií. Díky mohutným městským zdem a obranným pevnostem odolalo nájezdům pirátů i řadě válek a revolučních bojů v dějinách Kuby.

Nádherné historické centrum v části Habana Vieja s mnoha náměstími, kostely, paláci a grandiózní budovou Capitolio Nacional láká turisty stejně jako propagandistické Muzeum revoluce v bývalém prezidentském paláci či oblíbený Hemingwayův bar La Bodeguita del Medio.

Foto: www.bigstockphoto.com

Na Kubě se pěstuje kvalitní tabák. Podívet se na tabákové plantáže můžete například v údolí Viñales.

Za prohlídku stojí exkurze do proslulé továrny na doutníky Real Fábrica de Tabacos Partagás, kde se vyrábějí a prodávají zaručeně pravé cohiby. Milovníci starých amerických filmů by si neměli nechat ujít návštěvu neoklasicistního/art deco hotelu Nacional ze 30. let, v jehož zahradě vedle krásného výhledu na moře najdete fotografie dokumentující průběh kubánské krize v 60. letech.

Ze slavné zátoky Sviní až do města umělců

Jakkoliv je Havana krásná, byla by škoda opomenout kouzlo kubánských pláží. Pokud netoužíte po okázalém luxusu nejznámější riviéry Varadero, vydejte se na poloostrov Zapata.

Na Playa Girón, pojmenované po francouzském pirátovi ze 16. století a známější pod názvem zátoka Sviní, proběhl v roce 1961 neúspěšný pokus o svržení Fidela Castra, financovaný americkou CIA. Nenechte si však upomínkovými propagandistickými plakáty zkazit dojem z krásného moře s bohatou nabídkou potápění a šnorchlování.

Foto: www.bigstockphoto.com

Na plážích Varadera je horko, ale krásně.

Dál na jihovýchod narazíte na romantické městečko Trinidad s příjemně venkovskou atmosférou a přídomkem památky UNESCO. Vzbudí-li vás ráno kohoutí kokrhání, vyrazte na nedalekou pláž Playa Ancón nebo na koni k vodopádu v blízkém přírodním parku. Večer završte lekcí salsy v místní tančírně.

Nejsvětější místo na Kubě
Nejsvětějším poutním místem Kuby je nádherná bazilika El Cobre v horách nedaleko Santiaga de Cuba. Věřící se zde modlí k sošce Nejsvětější Panny Marie Milosrdné, patronce Kuby, kterou dle pověsti v 17. století vylovili rybáři z moře, za což jim zachránila život v bouři. Během své návštěvy v roce 1998 tu sloužil mši papež Jan Pavel II.

Kubánské San Francisco

Druhé největší město ostrova, Santiago de Cuba, se nachází na jihovýchodním pobřeží necelých 800 km od Havany. Svým kopcovitým terénem, horským reliéfem v pozadí a dech beroucími výhledy na moře připomíná americké San Francisco.

V dějinách Kuby sehrálo významnou roli: ve středověku sloužil nedaleký hrad Castillo de San Pedro de la Roca del Morro jako obrana proti nájezdům pirátů, během španělsko-americké války zde byly v námořní bitvě potopeny téměř všechny španělské lodě a v roce 1953 neúspěšným útokem na vojenská kasárna Moncada začal revoluční boj Castrových socialistů. Přímo v kasárnách můžete navštívit muzeum vystavující originály použitých zbraní, přesný plán útoku i zkrvavené uniformy povstalců.

Che a továrna na čokoládu

Jedno z nejzajímavějších míst východní části Kuby leží v provincii Guantanamo. Řeč není o zprofanované americké vojenské základně, nýbrž o městečku Baracoa, ukrytém za nepřístupným pohořím Sierra del Puril. Na své plavbě za Novým světem zde v 15. století přistál Kryštof Kolumbus, který místo označil za ráj na zemi.

Až do 60. let 20. století existovalo jediné spojení se zbytkem ostrova po moři. Na ulicích potkáte lidi s dodnes patrnými geny původních indiánských obyvatel, v obchodech seženete jinde nedostatkové zboží, jako například čokoládu, pocházející z místní továrny založené roku 1963 samotným Che Guevarou. Kolem najdete krásné pláže a netknutou přírodu.

Foto: www.bigstockphoto.com

Trinidad je město s krásnou koloniální architekturou - i díky ní je na seznamu UNESCO.

Tady se rodí nejlepší tabák

Přírodní krásy na vás čekají i v západní polovině ostrova. Národní park Viňales tvoří více údolí obklopených několikasetmetrovými vápencovými kužely s četnými jeskyněmi. Některé jeskynní komplexy jsou několik kilometrů dlouhé či zatopené vodou a nabízejí prohlídku lodí nebo netradiční koupání. Na polích mezi skalisky se pěstují ananasy, cukrová třtina, ale především velmi kvalitní tabák.

Inzertní sdělení: Tipy na poznávací zájezdy na Kubu

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů na Kubu:

Kuba ve 12 dnech – podíváme se do Paříže Karibiku – krásné Havany, do koloniálního skvostu Trinidadu, ale i do údolí Cukrovarů, do oblasti Viñales nebo do krásného pohoří Sierra del Escambray. A závěr? Ten bude patřit plážím Varadera!

Odlétáme v říjnu a v akční ceně zájezdu je i český průvodce a všechny vstupy, které jsou součástí programu.

Vydejte se do nejslavnějšího letoviska na Kubě! Varadero nabízí desítky kilometrů pláží a my nabízíme desítky hotelů, ze kterých si můžete vybrat! Toužíte po menším hotýlku a soukromí, nebo po luxusním resortu?

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejdivočejším městě východu USA, o profi cestovatelských tipech nebo o tajemném jezeře Atitlán. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Mirka Reifová & ESO travel

Anketa

Láká vás dovolená na Kubě?
Ano, a už jsem tam byl/a.
30,3 %
Ano, ale ještě jsem tam nebyl/a.
61,8 %
Ne, neláká.
7,9 %
Celkem hlasovalo 346 čtenářů.

Praktické informace - Kuba

Infromace pocházejí ze stránek Ministerstva zahraničních věcí.

Víza: 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630,- Kč.

Požadavky na vstup/výstup do/ze země: Platí přísný zákaz dovozu potravin a zbraní. Platí zákaz dovozu videa, přehrávače DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů. Není problém si dovést obyčejný mobilní telefon.

Měna: Dvojí ekonomika – kubánské národní peso (CUP), tzv. „měna pro chudé“. Slouží k nákupu přídělových potravin (např. ovoce a zelenina, chléb) nebo v MHD. Kubánské konvertibilní peso (CUC) je obdobou dolaru a platí se jím naprostá většina služeb poskytovaných turistům. Místním pak otvírá cestu k tuzexovému zboží.

Zdravotnictví: Cizinci jsou ošetřováni v kvalitní nemocnici ”Clinica Central Cira García”. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 25,- USD. Ve větších turistických střediscích jsou obdobné nemocnice pro cizince. Samozřejmě je vhodné uzavřít na cestu zdravotní pojištění

Jazyk: Anglicky se domluvíte jen stěží, vhodné jsou alespoň základy španělštiny

Mobily a internet: Pokrytí telefonním signálem je na celém ostrově, mobily fungují prostřednictvím roamingu bez problémů. Internet je dostupný ve větších městech v internetových kavárnách či hotelích za relativně vysoké ceny. Rychlost a kvalita ale nejsou světové.

Související témata:

Související články

Výběr článků