Hlavní obsah
Jednosměrný sjezd z Russian Hill mezi ulicemi Hyde a Leavenworth patří k nejikoničtějším pohledům na San Francisco. Foto: Gaurav1146 (Wikimedia Commons)

Z kopce do kopce: Podívejte se na ikonické šikmé ulice San Franciska

Osm ostrých zatáček na 180 metrech. A v jejích záhybech načančané záhony s okrasnými květinami, které tu a tam nepozorný řidič lehce „poupraví“. Sanfranciská Lombard Street je jednou z nejznámějších ulic světa. A ač si tenhle název možná nevybavujete, věřte, že jste tuhle kroutící se uličku určitě už viděli. Objevila se totiž v mnoha filmech.

Jednosměrný sjezd z Russian Hill mezi ulicemi Hyde a Leavenworth patří k nejikoničtějším pohledům na San Francisco. Foto: Gaurav1146 (Wikimedia Commons)
Z kopce do kopce: Podívejte se na ikonické šikmé ulice San Franciska

San Francisco – to není jen ikonický most Golden Gate, ale i obrázky zvlněných ulic, které strmě stoupají, aby hned vzápětí stejně strmě padaly dolů k mořské hladině. Nejnižší bod San Franciska leží v nadmořské výšce 0, ten nejvyšší pak o 285 metrů výš, a to v centru města. Ano, je to trochu nepraktické, nicméně i proto je San Francisco jedním z nejpopulárnějších cílů na západním pobřeží USA.

Je to ekonomické centrum oblasti, čtvrté nejlidnatější město v Kalifornii a čtrnácté v celých Spojených státech. Co přimělo lidi, aby v místě s tak těžkým terénem a častými dešti a mlhami položili základ ke dnes osmisettisícihlavému městu? Byla to zlatá horečka v polovině 19. století. Díky ní se mezi lety 1840 a 1850 stalo z osady o tisícovce obyvatel rušné pětadvacetitisícové město.

V San Franciscu má řidič co dělat, aby se nekochal krajinou jako Rudolf Hrušínský ve filmu Vesničko má, středisková.

Foto: werner22brigette (Pixabay.com)

Tím, že lidé osídlili i nepřístupné vršky a vybudovali na nich silnice, učinili místo atraktivním i pro záběry filmařů. Točil tu například Alfred Hitchcock, velký úspěch sklidila i několikaminutová automobilová honička, při níž Steve McQueen (tedy spíše jeho kaskadér) létá vzduchem po kaskádovitých silnicích na kopcích San Franciska.

Clay Street: Místo s nejstarší lanovkou

Ale pojďme nyní ke konkrétním ulicím. Jednou z nejslavnějších ve městě je Clay Street. Patří k významným dopravním tepnám a slávu jí zajistila především velká místní atrakce – cable cars. Tyto lanovky v San Francisku brázdí několik tras a tvoří ucelený dopravní systém jako jinde tramvaje nebo autobusy.

Stroje se v San Francisku poprvé daly do pohybu na první trase právě tady už v roce 1873. I když terén není úplně nejlehčí, muselo se to stát právě tady, a ne jinde. Clay Street totiž pro město představuje ekonomickou tepnu. Sídlí tu spousta významných firem a kvůli dobrému výhledu i několik hotelů.

Lanovka číslo 15 šplhá do vrchu na Powell Street.

Foto: VeggieGarden (Wikimedia Commons)

Lombard Street: na 180 metrech osmkrát zatočíte

I přes unikátní pohledy z Clay Street poutá největší pozornost ze všech ulic v San Francisku ale nejspíš Lombard Street. Místo je tak šikmé, že se tu nesjíždí přímo, ulici tady vybudovali ve stylu silnic vedoucích na horské vrcholy – pozvolné stoupání na několika úrovních. Řidiči změní na pouhých 180 metrech směr hned osmkrát!

Tohle málokdo viděl, a tak není divu, že se dole pod vlásečnicemi houfují turisté s fotoaparáty a kamerami a fotí si ulici, pokud možno s právě projíždějícími auty. Pokud je v ulici zrovna čilý ruch, vypadá to impozantně. Kdo se tu při návštěvě města nezastavil a nepořídil si snímek, ten jako by v San Francisku nikdy nebyl.

Parkování ve „Friscu“ má tak trochu jiný rozměr.

Foto: Hichi (Wikimedia Commons)

Haight Asbury: Strmým ulicím vládne rej barev

Kdo chce fotit, ten také ocení například výhled ze 64 metrů vysoké Coit Tower, umístěné na vršku Telegraph Hill. Tato rozhledna připomínající obří chrámový sloup se tyčí nad městem a poskytuje výhled na všechny strany dolů na San Francisco.

K zahození nejsou ani malebná zákoutí čtvrti Haight Ashbury. Vždy tu bydleli umělci, a podle toho oblast také vypadá. Domy a ploty září barvami, ze zdí se smějí portrétované obličeje. V kombinaci se šikmými ulicemi to působí až komiksově. Ale je to realita. Nemáte také chuť ji poznat? Blíží se jaro, kdy ve městě meteorologové zaznamenávají nejlepší podmínky co do výše teplot vzduchu a úhrnu srážek.

Sanfranciská zátoka s mostem Golden Gate – působivý pohled.

Foto: TRuss (Pixabay.com)

Inzertní sdělení: Vydejte se do USA!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do USA:

Poznejte divoký západ USA!

Projít se nad 800 metrů hlubokou propastí v Grand Canyonu, poznat 3000 let staré stromy v národním parku Sequoia, projet se kabinkovou lanovkou a vychutnat si pohled na San Francisco nebo navštívit kasina v Las Vegas? Se zájezdem na západ USA to může být váš splněný sen!

Poznejte USA – soukromým letadlem!

Vydejte se s námi na západní pobřeží USA a užijte si pohled na ty největší ikony – včetně Grand Canyonu – z paluby privátního letadla. Užijte si unikátní „Air Tour“! A kromě toho třeba i piknik v Grand Canyonu, noční show v Las Vegas, prohlídku NP Yosemite nebo luxusní recepci na uvítanou.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o městě La Paz, o deseti nejdražších budovách světa nebo o rájích automobilového průmyslu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Lákalo by vás podívat se do San Francisca?
ano
91.9 %
ne
6.9 %
možná
1.2 %
Celkem hlasovalo 507 čtenářů.

Atrakce San Francisca

Vedle neoddiskutovatelného kouzla strmých ulic zabírají na turisty i slavné stavby města. Tyto tři si získaly největší slávu.

 

Alcatraz

Legendární pevnost, která jako věznice fungovala ani ne třicet let, si získala v roli nápravného zařízení takový věhlas, že o jejích celách celách bylo natočeno mnoho filmů a napsána spousta knih.

Romantika osamocené skály u pobřeží San Francisca a drsnost podmínek, v nichž žili obávaní zločinci, přitahuje i mnoho let poté, co přestala fungovat jako domov obávaných zločinců, pozornost spousty turistů a dobrodruhů.

 

Most Golden Gate

Jeden ze symbolů Ameriky, ale i sebevrahů. Tato stavba každý rok útočí na nejvyšší příčky statistik objektů, na nichž si Američané nejčastěji dobrovolně berou život.

 

Kalifornská akademie věd

Říká se jí nejzelenější muzeum planety“ a připomíná výtvor obřího krtka. Krtiny umožňují velmi efektivní průnik světla do všech prostorů. Také usnadňují vytápění, ale k čemu v Kalifornii topit, že? Všechny suvenýry prodávané ve zdejších obchodech vznikly ekologicky šetrnou cestou.

 

Pokud vás Amerika zajímá podrobněji, pak se podívejte na stránky internetového průvodce Amerika.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků