Hlavní obsah

Jaké to je žít na vodě? Vydejte se na umělé rákosové ostrovy Los Uros

22. 5. 2012, 17:42

Spát jako na vodě. Na vysokohorském jezeře Titicaca má tohle úsloví úplně jiný význam. Několik stovek metrů od břehu jsou tady ve vodě ukotvené rákosové ostrovy Los Uros. Na vrstvě rákosu tu na unikátních rákosových ostrovech stojí domy, obchůdky, kostelík a dokonce i malé zahrádky. Jaké to je žít v jednadvacátém století na vodě?

Foto: ESO travel

Turisté se na průzkum plovoucích vesnic vydávají na lodích, samozřejmě z rákosu.

Článek

Když člověk poprvé vystoupí z lodi na rákosový břeh, trochu zavrávorá. Vrstva rákosu je sice silná skoro metr, lehké vlnění hladiny jezera Titicaca je ale znát. Pokud se sem vydáte na průzkum, tohle je první ostrůvek, u kterého člun zastaví. Místní mu říkají „vstupní“ a turisté tu zaplatí vstupné do „vesnice“.

„Peníze jdou ale přímo k místním, stejně jako výdělky z prodeje suvenýrů, které vám budou nabízet místní ženy,“ vykládá průvodce, kterého si člověk může najmout už v městečku Puna. Po zaplacení vstupného se pak turisté nalodí zpátky do rákosových člunů a pluje se směrem do nitra uskupení plovoucích ostrovů Los Uros.

Foto: ESO travel

Urové žijí na hladině jezera Titicaca už několik staletí.

Život na vrstvě rákosu

Konstrukce všech ostrovů a ostrůvků je až neskutečně jednoduchá. Vrstvy rákosu jsou skládané přes sebe až do výšky jednoho metru. Spodní vrstvy logicky ve vodě postupně uhnívají, takže život několika set místních obyvatel rámuje věčné doplňování horních vrstev. Aby ostrovy vlivem větru neodplouvaly, kam nemají, jsou zespodu ukotvené silnými lany.

„Ty ale musíme několikrát do roka měnit, protože i ty poměrně rychle v místní vodě hnijí,“ říká jeden z mužů, který kormidluje loďku. Naštěstí rákosu roste na březích a v mělčinách jezera Titicaca dost a dost a voda v místech, kde jsou umělé ostrovy, není příliš hluboká. Její teplota není nic moc, v nadmořské výšce okolo čtyř tisíc metrů to ale není nic překvapivého.

Další články o Peru a okolních zemích:

Ostrůvků je tady několik desítek. Tu menších, tu větších. Na některých stojí jen pár chýší – samozřejmě také z rákosu, který je tady hlavním stavebním materiálem – na jiných je domků podstatně víc. Turisty nejnavštěvovanější je ostrov Huacavaca. Okolo malého náměstíčka stojí stánky, ve kterých místní ženy turistům prodávají ručně vyráběné suvenýry, dál je pak klasická obytná „zástavba“, kde místní žijí. Dokonce je tu i rozhledna a kostelík!

Foto: Santiago Jose Gutierrez

Místní si přivydělávají prodejem ručně vyráběných suvenýrů.

Pro turisty vše!

Indiánský kmen Urů přišel na břehy jezera Titicaca před několika sty lety. Chtěl prý žít nezávisle, mimo pevninu, po svém. Podle legendy prý mají Urové černou krev, a díky tomu necítí chlad. Dnes už jich ale žije na jezeře Titicaca jen několik set a skeptici tvrdí, že nebýt peněz od turistů, nechala by velká část tenhle způsob života za sebou a začala žít jako ostatní na pevnině.

Takhle místní za další peníze turisty provádějí po chýších, dávají ochutnat tradiční pokrmy uvařené nad ohněm, který tu rozdělávají přímo na rákosovém podkladě, i rákos, který neslouží jen jako stavební materiál, ale i jako jedna ze základních potravin. Ženy se pak snaží udat ručně tkané pestrobarevné látky, makety lodiček z rákosu a drobné šperky. A turisté nakupují.

Zdá se, že zatímco jinde turistický ruch postupně tradiční kulturu ničí, tady ji naopak zachraňuje.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Peru a dalších zemí:

Okruh bájnou zemí Inků s posvátným Machu Picchu a poznáním indiánské­ho života na rákosových ostrovech vám ozřejmí i jiné životní hodnoty.

Vdechnete atmosféru nejvýše položené metropole, poznáte indiánskou kulturu, zažijete plavbu na rákosovém člunu typu “Ra” Thora Heyerdahla.

Nejtajemnější ostrov s 18 gigantickými kolosy v kombinaci s bájnou říší Inků zaslouží vaši zvláštní pozornost při výběru zájezdu.

Čtěte dále:

Přečíst si můžete i o Čokoládových horách, ostrově Komodo nebo o petrohradské Ermitáži. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Anketa

Které z těchto míst v Jižní Americe byste navštívili nejraději?
Vodopády Iguacu
11,6 %
Rio de Janiero
7,4 %
Macchu Picchu
50,9 %
Patagonii
8,3 %
Jezero Titicaca
11,2 %
Amazonii
10,6 %
Celkem hlasovalo 1204 čtenářů.

Bájné jezero Titicaca v číslech

V jednom z indiánských jazyků znamená Titicaca „Skály pum“. Jezero Titicaca je nejvýše položené jezero, na kterém se provozuje lodní doprava, zároveň jde o největší vysokohorské jezero a o největší jezerní vodní plochu na území Jižní Ameriky.

Rozloha jezera Titicaca se blíží 8300 čtverečních kilometrů, délka je 194 kilometrů, průměrná šířka pak 65 kilometrů. Domorodci tady sice tvrdí, že je Titicaca bezedné, maximální hloubka je nicméně 304 metrů. Ta průměrná pak kolísá mezi 140 až 180 metry. Do jezera Titicaca přitéká asi 30 řek, ven však vytéká pouze jediná.

Související témata:

Související články

Výběr článků