Článek
Na první příčce se umístilo Mezinárodní letiště Jen-tchaj Pcheng-laj v Číně, konkrétně tamní terminál 2, do jehož celé budovy proniká příjemné přirozené světlo. Cestující tak nejsou po dobu čekání na spoj vystaveni umělému osvětlení.
Světlo hraje významnou roli také na marseillském letišti, které získalo druhou příčku, informuje server Independent.
„Skleněná fasáda poskytuje maximální transparentnost, přičemž na jedné straně je vidět provensálské vnitrozemí, zatímco na straně druhé mořská laguna. Je to skvělá kombinace pohostinnosti a stylu,“ okomentovala porota cen Prix Versailles.
Roland Garros Airport, Arrivals Terminal (Réunion Island, France), World Selection for the Prix Versailles Airports 2025 @Region_Reunion @outremer_gouv @gouvernementFR @ExploreFranceEN pic.twitter.com/Jyo2qwKPJN
— Prix Versailles (@PrixVersailles) June 30, 2025
Třetí příčka patří letišti na francouzském ostrově Réunion. Využití dřeva a vegetace podle sudích skvěle reprezentuje místní kulturu, pro pasažéry jde o senzorický zážitek. Zbylé příčky pak náleží Mezinárodnímu letišti Kansai v Ósace, Mezinárodnímu letišti Portland a Mezinárodnímu letišti San Francisco – obě jsou americká.
Aéroport Marseille Provence, Terminal 1 (Marignane, France), Sélection mondiale du Prix Versailles Aéroports 2025 @aeroportmp @FosterPartners @MaRegionSud @gouvernementFR @Explore_FR pic.twitter.com/WbJLSnSMx1
— Prix Versailles (@PrixVersailles) June 30, 2025
Podle vrchního tajemníka Prix Versailles úloha letišť v dnešním světě nabývá na stále větším významu, mnoho z nich musí překonávat kvůli hladkému chodu řadu překážek. „Na tyto budovy ale můžeme nahlížet i jako na umění nebo minimálně jako na něco krásného,“ uvedl Jérôme Gouadain, podle nějž by architektura neměla být jen funkční, ale i oku lahodící, protože tvoří nedílnou součást krajiny.